EVO KAKO DA IZMERITE PULS Kardiolog otkriva koliko otkucaja srca predstavljaju rizik od iznenadne smrti
Iako postoji širok raspon normalnih vrednosti, koji se razlikuje od osobe do osobe, neuobičajeno visok ili nizak broj otkucaja srca može ukazivati na osnovni problem
Jeste li nekada primetili da vam se puls ubrza, pa se uznemirite i odmah razmišljate kojim metodama da ga vratite u normalu? Osećaj nije nimalo prijatan, a stručnjaci su upozorili na određene vrednosti koju mogu da budu i te kako opasne. Ako ste skloni čestim ubrzanjima pulsa, obavezno obratite pažnju određeni broj otkucaja srca u minuti može da dovede do iznenadne smrti, tačnije deo srčanog zastoja!
Zašto se ovo dešava? Kad radi "u petoj brzini", srce više ne može da izdrži tu brzinu kontrakcija i jednostavno prestaje da kuca! Zato je toliko važno da redovno merite puils, stručnjaci upozoravaju, a evo i kako da znate koja "brzina" je u redu, a koja zabrinjavajuća...
Ako govorimo o stanju mirovanja, 60-90 kontrakcija u minuti se smatraju normalnim. Prekoračenje gornje granice predstavlja tahikardiju.
A koja je norma za fizičku aktivnost? Srce profesionalca ili osobe koja se redovno bavi fizičkom aktivnošću može da dostigne 220 otkucaja u minuti i da se vrati u normalu bez posledica.
A koje vrednosti se smatraju opasnim? Prilikom ventrikularne fibrilacije (treperenje komora) srce počinje da se kuca 300 puta u minuti. Ova brzina je alarmantna i dovodi do teškog poremećaju cirkulacije, pa čak i do srčanog zastoja, odnosno iznenadne smrti.
Kako izmeriti otkucaje?
Da biste izmerili puls, treba da budete u sedećem položaju, mirni i opušteni. Dovoljno je da se meri 15 sekundi na radijalnoj arteriji, koja se nalazi na unutrašnjoj strani ručnog zgloba, ili pričvrstiti srednji i kažiprst za karotidnu arteriju na vratu. Zatim pomnožite ovaj rezultat sa četiri i dobićete broj otkucaja srca u minuti.
Ako broj otkucaja srca u mirovanju prelazi 75 otkucaja u minuti, ovo je već razloga da se pozabavite zdravljem vašeg srca. I zapamtite da je broj otkucaja srca preko 300 u minuti najčešće prethodi srčanom zastoju i vodi direktno u smrt, ukolo se pacijentu ne pomogne hitno i ne izvrši se defibrilacija.