"Rak je užas koji spava u svakom od nas": Čuveni lekar otkriva koje alarme tela ne smemo ignorisati
Lekar vam neće ući u glavu ili opaziti vaše nagoveštaje. Nikad nemojte slepo verovati lekaru. Ne ostavljajte svoje medicinske dokumente kod lekara. Zatražite kopije i držite ih kod sebe
Najcenjeniji doktor među poznatima u Holivudu Dejvid Ags stekao je poštovanje i slavu lečeći čuvenog Stiva Džobsa, jednom od vodećih ličnosti u industriji računara i zabave. Naime, osnivač "Epla" je uz pomoć njegovih smernica i saveta živeo sedam godina iako je imao redak i tešak oblik raka pankreasa.
Džobsa je upoznao godinu dana nakon što mu je dijagnostikovana bolest.
- Upoznao sam ga otprilike godinu dana nakon što mu je dijagnostikovan rak pankreasa. Upravo je imao recidiv ove bolesti. Ja se zalažem za agresivan i inovativan pristup lečenju raka. Verujem u moderne načine lečenje i lečenje u celini. Mislim da je to impresioniralo Stiva - kaže doktor.
Dejvid mu je za početak govorio da jede ribu, iako je Džobs bio vegeterijanac.
- Stiv je vegetarijanac, ali je tokom lečenja po mom savetu jeo ribu. Uvek kažem da je bolje koristiti masnoće. Masti moraju da se jedu, ali one dobre, nezasićene."
Sa legendarnim preduzetnikom mogao je otvoreno da priča o svemu.
- Bio je neverovatno pametan i razumeo je medicinsku terminologiju. Mogao sam sa njim da razgovaram o njegovom stanju, a da ništa ne pojednostavljujem.
Šta je glavna smetnja kod raka po mišljenju stručnjaka Dejvida Agsa?
- Glavna smetnja raka je sama priroda: on je samodestruktivan, u smislu da zbunjue naše sopstvene ćelije. Rak je užas koji spava u svakom od nas. Ponekad se probudi nakratko, izbacujući grupu čudnih ćelija nazvanih tumori, ali u većini slučajeva ponovo pada u hibernaciju pod uticajem čitavog arsenala genijalnih metoda uticaja. Ali ponekad kada to najmanje očekujemo, zver se probije kroz odbranu celog tela, što dovodi do poremećaja ćelije, do funkcionisanja te ćelije i dolazi do rasta malignog tkiva - rekao je lekar i dodao:
- Ne znamo šta uzrokuje rak i zašto se tumor razvija, ali postoji nejasna predpostavka da je rak povezan sa sistematkim problemom - složenim poremećajem funkcije našeg tela koji se ne mora hirurški lečiti . Prevencija je važna. Postavite sebi cilj da stalno proučavate sebe i vodite beleške. Slušajte telo i zapamtite da vi najbolje znate sebe. Lekar vam neće ući u glavu ili opaziti vaše nagoveštaje. Nikad nemojte slepo verovati lekaru. Ne ostavljajte svoje medicinske dokumente kod lekara. Zatražite kopije i držite ih kod sebe.
Naglašava da je bitno da neke stvari tokom dana radite u isto vreme, kao i da vodite računa o tome šta unosite u organizam, koliko vežbate i spavate.
- Sledite pravila zdrave ishrane, sna i fizičke aktivnosti bez obzira na dan u nedelji. Morate da se naviknete da radite sve u isto vreme, na primer, jedete ručak u isto vrme, odlazite u krevet u isto vreme.
Doktror smatra da promena ustaljene rutine nije dobra za telo.
- Promena načina spavanja tokom vikenda, u smislu da duže spavate, može da naruši vaše zdravlje. Ako u krevet idete u devet, a zatim u deset uveče, takođe remetite svoj ciklus, čak i ako spavate isti broj sati.
Posebno podvlači da je za dobro zdravlje veoma važno kako se pripremamo za odlazak u krevet.
- Naučite da se pripremite za san. Zračenje sa kompjutera, televizora ili mobilnog telefona suzbija lučenje melatonina - hormona koji stimuliše san. Najmanje pola sata pre spavanja, isključite televizor, telefon ili kompjuter kako biste imali miran san - kaže Ags.
Takođe, otkriva da nedostatak sna utiče na količinu hrane koju jedemo.
- Nedostatak sna odvaja mozak od stomaka, što dovodi do "nesvesnog jedenja". To tera telo da veruje da je gladno, a u stvari nije. Dajte mozgu pauzu. Momenti u kojima vam je "dosadno" su u stvari predah za vaš mozak.