Iako dve trećine populacije ima tegobe zbog nogu, prečesto ih zanemaruje: Fizioretrapeut objašnjava šta da radite

alo.rs/O. P. | Žena 08.03.2023 19:02

Stopalo se sastoji od 26 kostiju, 33 zgloba, velikog broja ligamenata, krvnih sudova i nerava. Kada stojimo, stopala trpe opterećenje težine čitavog tela.

Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

 

Međutim, kada hodamo, stopala trpe opterećenje dva do tri puta veće od telesne težine, a pri trčanju čak četiri do deset puta, ističe Olivera Popović, fizioterapeut iz Ordinacija Master Physical. Ako se ovom doda i neudobna ili neodgovarajuća obuća, nije ni čudo što u određenom periodu života 70 odsto ljudi ima tegobe u ovom delu tela.

Tegobe koje se mogu javiti su ravni tabani, deformiteti prstiju, deformiteti zglobova, najčešće zgloba palca, pa se javljaju čukljevi (halux valgus), urasli nokti i Mortonov neurom koji dovodi do bola i trnjenja u stopalu. Može doći do upale tetiva, njihovog  zadebljanja,  zapaljenja plantarne fascije, do skraćenja Ahilove tetive ili do pojave petnog trna.

Ukoliko su problemi  dugotrajni, a hod i oslonac na stopalo neadekvatni, mogu se razviti osteoartritis, degenerativni procesi u zglobovima, odnosno hrskavici. Javiće se problemi i u kolenima, kukovima ili kičmenom stubu, u vidu bola, ukočenja, pojava artroze, neuralgije, lošeg držanja tela u vidu skolioza, kifoza, lordoza.

Zato je nega stopala i adekvatna obuća od ogromnog značaja. Preporuka je da se mišićna snaga održava, radeći jednostavne, nezahtevne vežbe: skupljanje i širenje prstiju; hod na prstima i petama; hod na bočnim, spoljnim ivicama stopala; hod po neravnom, neoštrom  tlu (kamenčići, trava…). Uvežbavati ravnotežu na jednoj i obe noge. Ukoliko je potrebno, izradite i korektivne uloške.

Uvek birajte obuću koja ne steže stopalo, bez špica, odgovarajuće dužine, po mogućstvu od prirodnih materijala, udobne, ravne ili sa potpeticom do pet centimetara.

Expand player
Pogledajte više