Počeli ste da nosite sočiva? Evo šta treba da znate
Korisni saveti
Kontaktna sočiva, optičko pomagalo koje je tanko i lagano i izrađeno od posebnog plastičnog materijala, postavljaju se na rožnjaču ili na rožnjaču i beonjaču. U današnje vreme kontaktna sočiva nalaze široku primenu i to zavisnosti od same vrste, a dele se na dve osnovne vrste: meka i tvrda
Rok trajanja
Zamenite sočiva onoliko često koliko vam lekar predloži, čak i ako ih ne nosite svaki dan. Na primer, ako imamo ona za jednokratnu upotrebu koja su za jedno nošenje, bacite ih nakon što ste ih jednom nosili, čak i ako još deluju sveže i kao nova. Kada nosimo sočiva više dana nego što bi trebalo ili kada spavamo sa sočivima koja nisu napravljena za noćno nošenje, povećavamo rizik od infekcije oka.
Higijena
Uvek operite ruke pre nego što stavite ili izvadite sočiva. Nemojte da koristite sapune koji pene, sa uljima ili sa jakim mirisom. Sočiva se mogu zalepiti za mokre ruke, a postoje i bakterije koje žive u vodi iz slavine koje mogu da se zalepe za sočiva – zato uvek dobro osušite ruke peškirom bez dlačica. Ako želite da koristite hidratantnu kremu, prvo stavite sočiva. Ostaci od losiona mogu za njih da se zalepe.
Stavljanje sočiva
Počnite sa istim okom svaki put kako ne biste mešali desno i levo sočivo. Ovo je veoma važno i ako na levom i desnom oku imamo različitu dioptriju. Kažiprstom izvucite sočivo iz pakovanja ili kasete u dlan. Isperite ga rastvorom koji vam je preporučio očni lekar. Stavite sočivo na vrh kažiprsta. Srednjim prstom iste ruke povucite donji kapak, a drugom rukom držite gornji kapak. Postavite sočivo direktno na dužicu oka. Lagano otpustite kapke i trepnite.
Skidanje sočiva
Pre uklanjanja sočiva prvo operite i osušite ruke. Da biste izvadili meka sočiva, povucite donji kapak. Pogledajte gore ili u stranu i lagano pomerite sočivo do beonjače oka. Palcem i kažiprstom nežno stisnite sočivo i podignite ga sa oka. Za gas-propustljiva sočiva, širom otvorite oči i povucite kožu blizu ugla oka prema uhu. Nagnite se nad otvoren dlan i trepnite. Sočivo bi trebalo da ispadne u vaš dlan.
Čišćenje sočiva
Postoji mnogo načina za čišćenje sočiva. Višenamenska tečnost nam omogućava da očistimo, isperemo, dezinfikujemo i čuvamo sočiva. Na raspolaganju su i posebni proizvodi za čišćenje i ispiranje. Za rešenja „bez trljanja” kaže se da će samo ispiranje očistiti sočiva, ali istraživanja sugerišu da trljanje bolje čisti. Kod rastvora vodonik peroksidasočiva stavljamo u korpu koja se stavlja posudu sa rastvorom. Takođe, rastvor vodonik peroksida imaće crvenu kapicu, što znači da ga nikada ne stavljamo direktno u oči. Ostavite da sočivo određeno vreme ostane potopljeno u rastvor pre nego što ga ponovo stavite u oči.
Voda i kontaktna sočiva
Ako nam ponestane rastvora za kontaktna sočiva, možda ćemo doći u iskušenje da sočiva isperemo vodom iz slavine. To nikako ne smete da radite! Voda ponekad sadrži mikrobe koji mogu izazvati ozbiljne infekcije oka. Sočiva ne treba da nosimo čak ni kada se tuširamo. I nikada nemojte stavljati sočiva u usta niti koristiti pljuvačku da ih pokvasite.
Čuvanje sočiva
Očistite kasetu za sočiva jednako pažljivo kao što čistite sočiva. Trebalo bi da je isperemo bar svake noći dezinfekcionim rastvorom. Obrišite kasetu maramicom i ostavite da se osuši na vazduhu kako bi se oslobodila zaostalih bakterija. Zamenite kasetu svaka 3 meseca ili češće.