OVAJ LEK POVLAČI SE IZ SRBIJE?! Zbog sastojka koji može biti fatalan ne koristite ga više
Stručnjaci navode da nije bilo mogućnosti da se utvrde efikasne mere za smanjenje rizika, niti da se uoči da su koristi od upotrebe veće od rizika
Nedavno nam je stigla vest da su popularni lekovi protiv prehlade i gripa zabranjeni u Velikoj Britaniji zbog straha da bi mogli izazvati fatalne alergijske reakcije.
Naime, 20 proizvoda se hitno povlači sa rafova, a lekari savetuju pacijentima da se obrate alternativnim rešenjima bez folkodina za koji Britanska regulatorna agencija za lekove tvrdi da povećava rizik od anafilakse.
Oni koji su uzimali folkodin 12 meseci pre nego što su bili pod opštom anestezijom bili su pod povećanim rizikom od anafilakse – opasne alergijske reakcije koja uzrokuje pad krvnog pritiska i sužavanje disajnih puteva, blokirajući disanje. Smatra se da je rizik jedan od 10.000 procedura, a mnogi lekari nikada u svojoj karijeri nisu doživeli reakciju, prenosi jutarnji.hr.
Kakva je situacija u Srbiji i da li se neki lekovi povlače sa tržišta jer sadrže folkodin
Kao i na svim ostalim tržištima, i u Srbiji se u skladu sa preporukama Evropske agencije za lekove (EMA) očekuje povlačenje leka na bazi supstance folkodin, koji se koriste za lečenje neproduktivnog kašlja kod odraslih, saznaje Telegraf.rs u vrhu zdravstvenih vlasti.
U Srbiji je, kako nam objašnjava izvor u prometu samo jedan lek, i to u obliku tableta, i naši će uraditi sve što se radi i u Evropskoj uniji.
Komitet ove agencije na osnovu pregleda lekova koji sadrže folkodin, a koji se koriste za lečenje neproduktivnog (suvog) kašlja kod odraslih i dece, prvobitno je preporučio je da se povuku dozvole za stavljanje u promet ovih lekova u zemljama članicama Evropske unije. Stručnjaci navode da nije bilo mogućnosti da se utvrde efikasne mere za smanjenje rizika, niti da se uoči da su koristi od upotrebe veće od rizika, pa zato lekovi koji sadrže folkodin ne bi trebalo da budu dostupni ni u slobodnoj prodaji ni na lekarski recept.
Folkodin sadrži derivat morfina koji ima jako inhibitorno delovanje na refleks kašljanja. Sprečavanje kašlja je brzo i dugotrajno. EMA poziva zdravstvene radnike da razmotre alternative načine lečenja, a pacijentima se savetuje da prestanu da uzimaju lekove koji sadrže folkodin.
Stručnjaci navode da folkodin ima blago i nespecifično depresivno delovanje na centralni nervni sistem, pa može delovati sedativno, antikonvulzivno i može potencirati hipnotičko delovanje barbiturata. Sirup protiv kašlja sa folkodinom koriste se za akutni i hronični kašalj kao simptom u bolestima disajnih puteva.
Navodi da se folkodin koristi kao sredstvo za suzbijanje kašlja od 1950-ih godina. U Evropskoj uniji lekovi koji sadrže folkodin trenutno su odobreni u Belgiji, Hrvatskoj, Francuskoj, Irskoj, Litvaniji, Luksemburgu i Sloveniji, na ili bez lekarskog recepta.
Koristi se od 1950-te godine
EMA navodi da se folkodin koristi kao sredstvo za suzbijanje kašlja od 1950-ih godina. U Evropskoj uniji lekovi koji sadrže folkodin trenutno su odobreni u Belgiji, Hrvatskoj, Francuskoj, Irskoj, Litvaniji, Luksemburgu i Sloveniji, na ili bez lekarskog recepta.
Stručnjaci EMA upozoravaju da je folkodin na tržištu često dostupan u kombinaciji sa drugim supstancama kao sirup, oralni rastvor i u obliku kapsula pod različitim trgovačkim nazivima i generici. Folkodin se prodaje pod različitim imenima.
Inače, kako nam je rečeno neželjene reakcije na ovaj lek veoma su retke. Radi se o specifičnim slučajevima kada se nakon njegovog korišćenja pacijent uvodi u totalnu anesteziju.
U vezi sa povlačenjem leka, očekuje se da se i zvanično oglasi Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije.