NEĆE VAM BITI DOBRO Imate li ideju šta pijete u popularnoj "3 u 1" kafi, jedan organ je posebno ugrožen
Prekomerna konzumacija kafe nije dobra iz mnogo razloga. Jedan od njih je nastajanje psihofizičke zavisnosti. Može se loše odraziti na zdravlje. Obična "turska" kafa ima niz prednosti.
Bogata je vitaminim B3, mineralima (manganom i magnezijumom), doprinosi zdravlju moždanih ćelija zbog antioksidantnih svojstava. Štiti od nekoliko vrsta karcinoma i ateroskleroze.
Mišljenja su uglavnom podeljena. Dok jedni smatraju kako uništava organizam, drugi veruju da može biti korisna ukoliko se konzumira na određen način. Međutim, ono što je neosporno jeste da treba imati meru.
Sve više je onih koji su domaću kafu menjaju instant kafom (2u1 i 3u1). Međutim, ove kafe prepune su raznih sastojaka, dok je koncentracija kafe najmanja.
Kafa na trećem ili četvrtom mestu
Sastav ovog proizvoda inače je naznačen slovima koje je teško pročitati i uz uvećavajuću lupu. Pravilnik o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane jasno kaže, da podaci na deklaraciji treba da budu:"….razumljivi, vidljivi, čitljivi, da se lako ne brišu i ne mogu, na bilo koji način, da budu prekriveni ili isprekidani drugim tekstom ili slikovnim prikazom …", objašnjava u razgovoru za portal eKlinika nutricionista Dijana Radetić.
– Recimo da je ovaj proizvod pre napitak na bazi kafe. Ipak i to treba uzeti sa rezervom jer u zavisnosti da li neko bira 3u1 ili 2u1, kafa u sastavu ovog proizvoda nalazi se tek na trećem ili četvrtom mestu i to ne u nekom velikom procentu, oko 10 odsto u zavisnosti od proizvođača.
Pravilo je da se u deklaraciji proizvoda sastojci navode opadajućim redom. Prema važećem pravilu, proizvođači moraju da proizvod nazovu prema glavnom sastojku, onom koji je zastupljen u sastavu proizvoda sa više od 50 odsto – objašnjava Dijana Radetić.
Brzi izvor šećera
Jedan od glavnih sastojaka kafe 3u1 je šećer, budući da ga ima više od 50 odsto, odnosno 3,5 kašičice. Prema preporukama stručnjaka unos dodatog šećera ne bi trebalo da bude veći od 6 do 7 kašičica.
– Nisam sigurna da bih ikome i preporučila ovakav napitak, a svakako ne onima koji imaju bilo kakav zdravstveni problem. Ovo je napitak koji se smatra izvorom brzog šećera. To znači da se posle njegovog uzimanja, nivo glukoze u krvi brzo i naglo podigne što izazova preteranu reakciju pankreasa, gde se izluči velika količina insulina, koji brzo i naglo obori glukozu u krvi.
Ovakva reakcija, dovodi do nestabilnog apetita i nivoa glukoze u krvi, promene raspoloženja i stvaranja masnih naslaga. Osim dodatog šećera, problem je i u većem procentu dodatih hidrogenizovanih masti, koje utiču na povećanje nivoa holesterola u krvi – precizira Radetić.
Sastojak slađi od šećera
U ove napitke dodaje se i glukozno-fruktozni sirup, koji je kao neki naučnici objašnjavaju, štetan i čak slađi od šećera. Dijana Radetić kaže da je u suštini glukozno-fruktozni sirup prost šećer u tečnom stanju koji se izdvaja iz skrobnih ugljenih hidrata, kao što su pšenica i kukuruz.
– Ovaj sirup ima slični sastav kristalnom šećeru koji se dobija iz šećerne repe i trske. Kristalni šećer u svom sastavu sadrži 50 odsto glukoze i 50 odsto fruktoze, dok glukozno-fruktozni sirup može da sadrži 5 do 50 odsto fruktoze.
Ukoliko ovaj sirup sadrži više od 50 odsto fruktoze onda se naziv sirupa menja u visoko koncentrovani fruktozni sirup. U principu i ovi sirupi se klasifikuju kao sam šećer, pa jedan gram sadrži četiri kalorije – kaže Radetić.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)