KAKAV HOROR Jovana Jeremić "zarad šera pustila krv", isprobala hidžamu, upitnu metoda čišćenja tela

alo.rs | Žena 23.04.2023 11:33

Hidžama, što na arapskom znači isisavanje, tradicionalna je medicinska metoda, za koju moderna medicina tvrdi da nema mnogo pozitivnih efekata

Foto: Printscreen/Foto: Printscreen/Tviter

Hidžama tretman je veoma popularan u poslednjih nekoliko godina i svi opremljeniji i savremeniji fizioterapeuti ga praktikuju, ali to je drevna tehnika tradicionalnog lečenja, neinvanzivna metoda koju su pri lečenju koristili stari Grci, Malajci, Perzijanci, Arapi i Kinezi. 

Profesionalni ragbista Soni Bil Vilijams odlučio se za nešto malo drugačije.

Novozelandski reprezentativac je postavio fotografiju na Tviteru tokom jednog od tretmana na hidžama terapiji, kojom se ispušta krv.

Hidžama, što na arapskom znači isisavanje, tradicionalna je medicinska metoda, za koju moderna medicina tvrdi da nema mnogo pozitivnih efekata. I popularna voditeljka Jovana Jeremić je u svojoj emisiji gledaocima demonstrirala kako izgleda ova kotroverzna tehnika lečenje.

Doktor Bred Mekej rekao je za Mashable da dobrobit od terapije ne postoji, osim religioznih razloga.

„Zamisao je da se ispuštanjem krvi telo oslobađa i toksina. Ali, u osnovi, to nije slučaj i jedini efekat je modrica ispod kože“, objašnjava Bred.

Jedan Čačanin bavi se hidžamom već nekoliko godina. Čačanima pušta krva, a nije doktor niti vampir. Aleksandar Gostiljac je diplomirani fizioterapeut i uz pomoć ove drevne tehnike spasava ljude stresa i bolova.

"Proces se izvodi tako što se prvenstveno uradi masaža, da se telo pripremi na hidžamu kako bi se napravila dobra cirkulacija u telu i da se mišići opuste. Nakon tog procesa nastavljamo sa kaping ili vakum masažom da bi se odradila još bolja cirkulacija strujanja krvi kroz telo, takozvana suva hidžama", kaže Aleksandar.

 

 

Glavni alat u ovoj proceduri su skalpel i čašice, kojima Aleksandar barata nakon što telo popuno pripremi za ispuštanje krvi. On na precizno određene tačke postavlja prvo čašice, a kasnije kožu ispod njih secka. Krv koja poteče u tom trenutku su toksini koji zapravo truju ljudski organizam.

"Kada se iščisti ta površina od toksina koji ne dozvoljavaju kiseoniku da hrani nerve i mišiće, ovim procesom pročišćava se krv i postaje bogatija hranljivim materijama. Na taj način mišići i ostali delovi tela polako počinju da se oporavljaju. Iako deluje pomalo zastrašujuće kad vam neko pušta krv, hidžama je potpuno bezbolna i od nje čovek može da ima veliku zdravstvenu korist", kaže ovaj Čačanin.

Ovu tehniku Aleksandar je usavršio u Sarajevu, ali kako kaže, uvek može još da se uči. Svako telo sastavljeno je od velikog broja tački i za svaku boljku se čašica stavlja i koža secka zbog posebnog zdravstevnog razloga. Prvu hidžamu radio je članovima svoje porodice, nekima je radio čak i na licu, a jedino mesto od kog zazire da radi skalpelom do sada je potkolenična jama.

"Hidžama može biti relaksirajuća, ali vrlo često se koristi i kao rešenje za mnoge bolesti. Koga god da pitate kako se oseća nakon urađenog procesa svi će vam reći da osete neko olakšanje u predelu u kom ste radili hidžamu. Ljudi koji dođu sa nekim bolom dva do tri sata nakon terapije, osete tu lakoću i nestanak bola i ta terapija u principu može da ga drži od tri do šest meseci. Najvažnije je samo da sve bude sterilno i ruke vešte i nema nikakvih problema", rekao je Aleksandar.

Mnogi pacijenti koji su se upustili u naizgled neprijatnu terapiju puštanja krvi, nakon završetka promene mišljenje i uvek se iznova vraćaju po lek koji, kako kažu, dosta pomaže. To je, kako ističe ovaj Čačanin, najbolji dokaz da radi pravu stvar.

Expand player
Pogledajte više