MINISTARKA DARIJA KISIĆ Nije cilj da žene budu iste sa muškarcima, samo želimo da budemo jednake
Ministarka Kisić poručila na konferenciji "Žene za žene" da je lepši pol stub porodice i treba da ih podržati što više
Konferenciju "Žene za žene" koja je organizovana povodom 18 godina postojanja najtiražnijeg magazina Blic žena otvorila je Darija Kisić, ministarka za brigu o porodici i demografiju.
Ministarka Darija Kisić israkla je da se žene moraju podržati kako bi bile što bezbednije i ravnopravnije u društvu.
"Srbija je prva zemlja van EU koja je uvela indeks rodne ravnopravnosti. Ovaj instrument je veoma koristan pokazatelj šta sve činimo i koliko napredujemo na toj skali u vrednostima od 1 do 100. Svake godine beležimo pomak, u prošloj godini 2,2 smo bolji, a od ukupno 146 zemalja, Srbija se nalazi na 23 mestu", navela je ministarka.
Foto: Ringier
Ali, prema njenim rečima ne možemo da budemo zadovoljni dok indeks ne bude 100, iako na svetu ne postoji nijedna zemlja gde je to postignuto. Ministarstvo za brigu o porodici, kako je navela, želi da pruži podršku ženama koje predstavljaju stub porodice i pozvala njihove partnere da im pruže još veću podršku,
Ona dalje navodi da je žena oduvek bila stub porodice.
"Stalno ponavljam, divno je biti žena. Jako sam srećna što sam žena. Svesne smo da se ne oseća svaka žena tako. Treba da ih podržimo i uradimo sve da budu ravnopravne, bezbedne i da nisu same. Žene čine više od polovine stanovnika planete, ali na ono što treba da budemo ponosne jeste što svake godine 15 odsto žena više završi fakultet od muškaraca. Znanje je nešto što ne sme niko da nam oduzme", izjavila je ministarka Kisić na Blicovoj konferenciji "Žene za žene".
Dodala je da je prema statističkim podacima u 2021. godini oko 10 odsto žena doktoriralo više u odnosu na muški pol.
Prisutnima se obratio i državni sekretar Ministarstva za rad Miomir Đorđević.
Foto: Ringier
"Moramo da primetimo da je žena danas u mnogo boljem položaju nego što su bile naše bake i naše majke. Da li je to dovoljno? Ja mislim da nije, ali je postignut neki cilj i imamo još puno posla. Promenili smo se i napredovali kao društvo u celini i samim tim se promenio položaj žena. Srbija može da se pohvali da su na najodgovornijim funkcijama upravo žene, ali takođe i žene su naše majke i supruge. Sve ovo što radimo u poslednjih nekoliko godina kao ministarstvo, daje velike rezultate, osnažili smo žene i postale su ravnopravne u skoro svim segmentima društva, ali to ne znači da tu treba da stanemo" saopštio je Đorđević.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, ukazala je da žene odavno nemaju šta kome da dokazuju i pokazuju, da su glasne i sposobne da rade mnogo više.
Tanjug
Ona se zapitala: "Da li je žena ravnopravna? U zakonima da, ali lepo je videti ovde ministre koji će raditi na prevazilaženju svih prepreka. Da li je osnažena? U medijima možemo da pročitamo da da. Da li je bezbedna? Diskutabilno je jer ako se veliki broj žena ne oseća sigurno u svom domu, a to je izvor naše energije" .
Foto: Ringier
"Žena samo želi da bude ravnopravna, ne ista i da bude jednaka pred zakonom. U tom smislu hvala vam na tome i velikom uspehu, to govorim i u ime društva u kom živim, ali i sa pozicije koju obavljam i jer smo zahvaljujući vama saznali priče na stotine i stotine žena koje su zapravo prave heroine i zapravo slika srpskog društva", zaključila je povernica.