ZA 10 SEKUNDI ŽIVOT IM SE RAZORIO Mali borci između agonije i nade, "Beba izvađena iz ruševina počela da sisa prst bolničara", nova potresna slika koja obilazi svet
Većina pacijenata u bolnici na severu Sirije su deca koja krvare i umiru od hladnoće
Novorođena beba zarobljena ispod ruševina pored svoje mrtve majke. Mališan izvučen živ iz olupine srušene zgrade. Prizor oca koji se drži za ruku svoju mrtvu ćerku. Gde god da pogledate posle zemljotresa, vidite nevolju miliona dece čiji su životi razoreni.
Navodeći da su u Antakiju došli sa 6 vozila hitne pomoći, dr Burak Ozarslan je rekao da su neki od njih služili u improvizovanim bolnicama, dok su drugi stalno na ruševinama.
"Spasili smo i izvukli više od 60 povrijeđenih ljudi iz ruševina. To je čak i dobra stvar, niko nije poginuo na putu. Veoma teški pacijenti su transportovani u bliže bolnice helikopterom, a lakši pacijenti su do bolnica transportovani kolima hitne pomoći. Umorili smo se, zapravo. Ali kada vidite uzbuđenje u očima osobe koja izlazi iz ruševina, to ne može ništa da zamijeni", naveo je doktor.
Ozarslan je jedan od bolničara koji je odmarao u kolima hitne pomoći, pa otrčao do ruševina nakon dojave, rekao je da ne može da zaboravi bebu koja je pronađena u šutu poslije 107 sati u Antakiji.
On je naveo da je u trenutku kada je vidio kako beba sisa njegov prst, kada ju je pomazio, zaboravio sav umor.
Da je devojčica ostavljena još sat vremena, umrla bi
Via AP
Stanovnici koji su kopali po srušenoj zgradi u malom sirijskom gradu Jindires pronašli su uplakanu bebu. Čini se da ju je njena majka Abu Hadija, zarobljena ispod ruševina, rodila dok je čekala u nadi da će biti spasena.
Spasioci su stigli na vreme za Abu Hadijinu novorođenu ćerku, ali, tragično, prekasno za majku. Beba je bila jedini član njene porodice koji je preživeo zemljotres.
Nakon što su je spasioci iskopali, komšinica je presekla pupčanu vrpcu koja je još uvek povezivala sa majkom. Ona je hitno prebačena u dečiju bolnicu, a kasnije je opisano da je u stabilnom stanju. "Da je devojčica ostavljena još sat vremena, umrla bi", rekao je doktor Hani Maruf.
Njegova ćerka je mrtva, a otac je drži za ruku koja je zgnječena pod betonom
Ali ništa bolje ne prikazuje agoniju tako jasno kao fotografija iz turske oblasti Kahramanmaraš, na kojoj otac drži ruku svoje mrtve kćerke tinejdžerke dok spasioci i civili probijaju sravnjenu zgradu u kojoj je umrla u prošliponedeljak.
Sedeći pogrbljen u ruševinama, Mesut Hancer drži 15-godišnju Irmak dok leži na svom krevetu ispod betonskih ploča, ispod razbijenih prozora i razbijenih cigli koje su nekada bile stanovi. Blizu oca i ćerke, čovek sa maljem okušava da se probije kroz ruševine.
Mesut Hancer je sedeo sam u ledenoj noći na gomili slomljenih cigli koje su nekada bile njegov dom, nesvestan sveta i shrvan tugom. Njegova ćerka Irmak je bila mrtva. Ali on je odbio da je pusti, milujući prste koji su virili iz dušeka na kome je devojčica spavala kada je u ponedeljak nastupila prvi potres pred zoru.
Nije bilo spasilačkih timova. Preživeli su mahnito probijali put kroz ruševine kako bi pronašli svoje voljene, a delovi njihovih domova su izbačeni na ulicu posutu ruševinama.
Tata je ovde, ne boj se. Pričaj sa svojim tatom, pričaj
U istom gradu gde su spasioci izvukli novorođenu bebu iz ruševina posle sati zarobljene u mraku, još jedno dete pronađeno je živo u olupini. Video sa Belih šlemova prikazuje spasioca kako kopa po zdrobljenom betonu usred iskrivljenog metala dok se ne pojavi devojčica. Nour, još uvek napola zakopana, ošamućeno je podigla pogled dok su joj govorili: "Tata je ovde, ne boj se... Pričaj sa tatom, pričaj".
Spasilac je držao njenu glavu rukama i nežno joj obrisao prašinu oko očiju pre nego što je izvučena. Dok za neke ima trenutaka nade, za toliko drugih svaki sat donosi novi očaj.
Tanjug/ AP
"Većina pacijenata su deca koja krvare i umiru od hladnoće nakon što su spašen ispod ruševina", kaže dr Osama Sallom iz Sirije. "Tražimo ispod ruševina, ali je veoma hladno. Biće -1C ili -2C za spasilačke ekipe koje rade preko noći".
"Svakog sata primamo sve više pacijenata i naša bolnica je preplavljena pacijentima koji pune hodnike". Dr Sallom kaže da postoji "veliki nedostatak osoblja i opreme" u bolnici Bab Al Hava u severnoj Siriji.