BESPLATNA POMOĆ, ALI I ZABAVA Volonterski servis opštine Zvezdara poboljšava kvalitet života sugrađana
Jedan od najvažnijih činilaca srećnog i dugog života je druženje. Starije osobe koje žive same i ne bave se nikakvim aktivnostima sklonije su depresiji i raznim oboljenjima, a često im je potrebna pomoć u kući ili snabdevanju životnim namirnicama. U Beogradu na opštini Zvezdara, postoji volonterski servis koji besplatno zadovoljava sve ove potrebe.
Volonterski servis opštine Zvezdara angažuje osobe koje dobrovoljno i besplatno pomažu onima kojima je potrebna pomoć u svakodnevnom funkcionisanju.
- Za 12 godina rada utvrdili smo da volontiranje prija starijim osobama jer kada odu u penziju osećaju se kao da nigde ne pripadaju i treba da pronađu smisao penzionerskih dana. Zato dolaze penzioneri da volontiraju, učestvuju u radionicama, a za pomoć se obraćaju najčešće oni s invaliditetom kojima treba podrška u svakodnevnom funkcionisanju - kaže naša sagovornica Radmila Urošević, sociolog gradske opštine Zvezdara. Koje usluge pruža servis
Koje usluge pruža volonterski servis
Zvezdarskom volonterskom servisu se možete obratiti ukoliko vam treba podrška u kućnim uslovima, postoji savetovalište za pojedince i porodice, a pružaju podršku i porodicama koje dugoročno brinu o članu obolelom od demencije ili nekog drugog oblika disfunkcije. Pored pomoći, redovno održavaju edukativne i kreativne radionice za osobe koje žele da stiču nova znanja i veštine.
Ko može da se prijavi za pomoć
Sugrađani sa svih beogradskih opština mogu koristiti usluge savetovališta i učestvovati u besplatnim radionicama. Pomoć u kućnim uslovima pruža se samo građanima Zvezdare, a servisu se mogu obratiti osobe kojima je podrška volontera neophodna u svakodnevnom funkcionisanju. Volonteri nemaju fizički kontakt s osobom - ne kupaju je i ne presvlače je, već nabavljaju hranu, lekove, iznose smeće, prostiru veš i rade druge lakše kućne poslove.
Razgovor sa stručnim licima
Savetovalište radi pojedinačno ili u grupama. Najčešće pomoć traže starije osobe koje su deca zanemarila, trpe pritisak da potpišu ugovor o doživotnom izdržavanju, neki oblik zlostavljanja ili su jednostavno usamljeni. S njima rade psiholozi, terapeuti i pravnici koji daju savete, pišu tužbe, žalbe.
Edukativne i kreativne radionice
Najzanimljivije radionice seniorima su obuka za korišćenje mobilnih telefona i kompjutera. Pored ove, održava se škola engleskog, kreativna radionica, joga na stolici, škola slikanja. Sve radionice su besplatne, a potreban materijal obezbeđuje opština.
Kako da se prijavite
Putem telefona volonterskog servisa utorkom i četvrtkom, od devet do 14 sati, 286-4426. Zainteresovani sugrađani mogu prvo da dođu na neku od radionica da vide kako izgleda, pa posle toga da se prijave. Možete se prijaviti i ako želite da volontirate.