Kako se dezinfikuje voda za piće? Hlor ubija patogene kao što su bakterije i virusi
Hlorisanje vode je proces dodavanje hlora(Cl2) ili hipohlorita u vodu. Ovim procesom se vrši dezinfekcija vode hlorom, odnosno ubijaju se bakterije i drugi mikroorganizmi. Hlorisanje vode se upotrebljava za prevenciju bolesti kao što su kolera, dizenterija, tifus itd.
Hlor je jedan od najčešće korišćenih dezinfekcionih sredstava za dezinfekciju vode. On se može upotrebiti za deaktivaciju većine mikroorganizama i relativno je jeftin. Hlor je uvek u jedinjenju, zato što je veoma reaktivan element. Obično se nalazi zajedno sa natrijumom, kao što je kuhinjska so NaCl. Većina hlora se može naći rastvoreno u morima i slanim jezerima. Velike količine hlora se mogu naći u zemlji kao kamene soli.
Hlor je veoma reaktivan i korozivan gas. Kada se transportuje, skladišti ili koristi, bezbedonosne mere moraju biti preduzete. Vodeni hlor bi trebalo štititi od sunca, zato što se razgrađuje pod uticajem sunčeve svetlosti. Ultraljubičasta radijacija sunčeve svetlosti pomaže razgradnju molekula hipohloraste kiseline(HOCl). Prvo se molekul vode razgradi, uzrokujući da se elektroni oslobode što redukuje atom hlora hipohloraste kiseline do hlorida(Cl-). Tokom ove reakicje atom kiseonika je oslobođen, koji će biti konvertovan u molekul kiseonika.
Hlor ubija patogene kao što su bakterije i virusi razbijajući hemijske veze u njihovim molekulima. Dezinfekciona sredstva koja se upotrebljavaju za ovu namenu sastoje se od jedinjenja hlora koja mogu da razmenjuju atome sa drugim jedinjenjima kao što su enzimi u bakterijama i drugim ćelijama. Kada enzimi dođu u kontakt sa hlorom, jedan ili više atoma vodonika u molekulu bivaju zamenjeni sa hlorom. Ovo uzrokuje da ceo molekul menja oblik ili se raspadne. Kada enzimi ne funkcionišu kako treba, ćelija ili bakterija će umreti.