Trudnoća
Tanjug / AP
Trudnoća

Tanjug / AP

Trudnoća, Foto: Tanjug / AP

Za sve bračne i vanbračne partnere, novim uputstvom predviđen je neograničeni broj stimulisanih postupaka vantelesne oplodnje, kao i tri krioembriotransfera za prvo dete.

Za sve parove koji su prvo dete dobili iz postupka vantelesne oplodnje obezbeđena su dva stimulisana postupka i jedan krioembriotransfer za drugo dete. Starosna granica za ženu pomerena je sa 42 na 43 godine.

Olakšan je i administrativni deo procedure, pa će se parovi koji apliciraju za VTO proces ubuduće javljati samo jednoj komisiji pri Kliničkim centrima kojima su teritorijalno opredeljeni, umesto nekadašnjeg prvobitnog javljanja u lokalne Fondove za zdravstveno osiguranje.

Spisak analiza potrebnih za uključivanje u postupak, kao i uputi za isti ostali su nepromenjeni.

trudnoća, brak

shutterstock

trudnoća, brak, Foto: shutterstock

Sve informacije o samoj proceduri parovi mogu dobiti pozivom na besplatan nacionalni broj za vantelesnu oplodnju 0800 333 030 ili dolaskom u Centar za vantelesnu oplodnju koji je oformljen od strane Ministarstva zdravlja i Fondacije Nije svejedno, a u saradnji sa Udruženjem Šansa za roditeljstvo.

Predsednica tog udruženja Sandra Jovanović kaže da je, osim što je pružena prilika mnogima koji su iskoristili tri postupka o trošku Fonda po predhodnom Uputstvu i bili prepušteni sebi da se sami finansijski snalaze, na neki način otklonjena i psihička barijera sa kojom se susreću nakon što se upuste u proceduru strahujući šta će preduzeti ako ona ne uspe.

"Pružena je prilika i ženama koje su napunile 42 godine da se jave na komisiju i nadamo se da će ove promene doneti mnogo beba, što je i cilj svih napora Udruženja Šansa za roditeljstvo svih ovih godina - da nas dvoje bude barem troje! Novo Uputstvo donelo je novu nadu parovima u borbi za potomstvo. Republički fond za zdravstveno osiguranje zaista je imao sluha za naš apel. To je odlično", izjavila je Sandra Jovanović.