Obezbedite sebi momentalno rashlađivanje kada upekne zvezda!

I. V. | Ženske priče 2020-07-16 16:57:00 2020-07-16 16:57:00

Za svačiji ukus i džep!

Schutterstock

Sunce prži, odlazak na gradske bazene može biti rizičan zbog aktuelne pandemije, pa zašto ne pazariti svoj lični bazen?

Do pre nekoliko godina su bili luksuz, dostupan samo odabranima, a sad možete da ih kupite za svega nekoliko hiljada dinara. Postoje različite veličine za svačiji ukus i džep, ali jedno je sigurno - pružiće vam lek za dušu i telo, a klince iz komšiluka učiniti najsrećnijom decom na svetu.

Sklapanje i održavanje dvorišnih bazena nije neka prevelika mudrost, ali ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju jer nije dovoljno samo da odete u radnju i izvadite novac.

 


Pripremite prostor
Pre svega treba da uskladite dimenzije bazena koji nameravate da kupite s dimenzijom prostora gde planirate da ga postavite, naravno, ako je reč o demontažnom bazenu. Veoma je bitno da ta površina bude ravna - dakle beton, pločice, može čak i zemlja ili trava, ali je neophodno da je dobro očistite i nivelišete, dakle, treba da bude ravna. Na nju obavezno ide podloga. Samo sklapanje nije komplikovano i ne bi trebalo da vam oduzme više od sat-dva. Kad ga montirate, samo treba da ga napunite i uživanje može da počne.

 

Čistoća je vrlo bitna
Da bi vaše brčkanje u bazenu bilo bezbrižno, a voda bila kristalno čista i bakteriološki ispravna, vrlo je bitno da održavate adekvatnu higijenu. Dakle, treba da redovno čistite takozvanu mehaničku nečistoću, ali i onu drugu, koja nije vidljiva, za šta se koriste hemikalije. Za odstranjivanje nečistoće s površine za veće bazene kupite filtere s peščanim punjenjem, a za manje su vam potrebni filteri s papirnim uloškom. Nečistoću s dna bazena uklanjajte četkom, i to najbolje ujutru, jer se preko noći natalože čestice na dnu.

 

Hemijska sredstva

Da biste održali adekvatnu pH vrednost vode (7,2 do 7,6) u bazenima većim od tri kubika, koristite hemikalije, dok je kod manjih bezbedno kupanje bez upotrebe preparata samo ukoliko se voda svakodnevno menja. Hlor u granulama ili tabletama je neophodna zaštita od bakterija, algi i gljivica. Takođe, dodaju se sredstva za suzbijanje algi - algicid i flokulant, tečnosti koja sve mikročestice grupišu u krupne čestice, bistre vodu i omogućavaju lakše usisavanje bazena. Ako je voda postala smeđa nakon dodavanja hlora, to znači da joj je pH vrednost niska, pa smanjite tretman hlorom. Nekad se dešava da se oseća miris hlora, ali to ne mora da znači da ga ima dovoljno, što ćete utvrditi merenjem.


Pohranjivanje i čuvanje
Bilo bi dobro da ne čekate da se bazen isprlja pa da ga tek tad čistite, već da ga ispraznite dok je voda još za kupanje. Ostavite ga da se pre pakovanja dobro osuši na suncu da se ne bi ubuđao kad ga spakujete. Pošto nema rok trajanja, dobro čuvan bazen može da traje večno.

Expand player
Pogledajte više