TUGA! Osamdesetogodišnja baka završila u zatvoru iz razloga koji slama srce
Barem jedna od pet zatvorenica u japanskim zatvorima je penzionerka, a devet od deset se nalazi iza rešetaka zbog manjih krađa u prodavnicama. Istraživanje koje su naručile vlasti Tokija prošle godine pokazuje da je više od 50 odsto penzionera koji su krali živelo samo, a 40 odsto nije imalo čak ni rođake sa kojima su mogli da žive. Decenijama je trend u Japanu bila briga porodice o starijim rođacima, ali zbog nedostatka resursa i to se promijenilo.
"Možda imaju dom. Možda imaju porodicu. Ali, to ne znači da se sa njima osjećaju kao kod kuće. Osjećaju se kao da ih niko ne razumije i da može da ih razumije samo neko ko je u njihovim godinama", kaže Jumi Muranka, upravnica ženskog zatvora blizu Hirošime. S obzirom na to da nemaju dovoljno sredstava za pristojan život, zatvor je postao mjesto u kojem starije žene traže bijeg od domaćinstva u kojem su same.
"Moj suprug je imao moždani udar prije šest godina i od tada je u krevetu. Takođe pati od demencije i paranoje. Teško mi je bilo u ovim godinama da se brinem o njemu, ali o stresu koji preživljavam nisam mogla nikome da pričam jer me je bilo sramota. Prvi put sam otišla u zatvor sa 70 godina. Ukrala sam nešto iako sam imala novac u džepu. Onda sam razmišljala o svom životu. Nisam željela da se vratim kući, a nisam imala gde da odem. Zatvor je bio jedino rešenje za mene. Život mi je sada mnogo lakši. Mogu da budem ono što jesam i da dišem punim plućima, makar ograničeno. Sin mi je rekao da sam bolesna i da bi me trebalo zatvoriti u bolnicu. Ali, ja ne mislim da sam bolesna. Mislim da me je anksioznost dovela do ivice", kaže osamdesetogodišnja Japanka koja je u zatvoru.
Briga o starijim zatvorenicima povećala je i bolničke troškove koji su prevazišli šest milijardi jena 2015. godine, što je za 80 odsto više u odnosu na 2005. godinu. Japanska vlada sada traži način da uspostavi program i rehabilitaciju za seniorke koje su pogođene egzistencijalnim problemima.
Japan ima najstariju populaciju na svijetu u kojoj najmanje 27 odsto stanovnika čine stariji od 65 godina. Ova zemlja se sada suočava sa još jednim ozbiljnim problemom.