Ova navika u avionima nervira mnoge - može li biti ukinuta?
Video je deo reklamne kampanje koju je krajem novembra pokrenula kompanija za nameštaj La-Z-Boy, koja uključuje i peticiju sa apelom putnicima: „Budite odgovorni. Ne spuštajte sedište dok letite.“
Peticija je do ponedeljka prikupila više od 186.000 potpisa, kako je za CNBC Travel izjavila predstavnica kompanije La-Z-Boy. Ova duhovita kampanja, koju je osmislila kompanija poznata po svojim udobnim, velikim naslonjačima, osvrće se na sve učestaliju temu koja izaziva podeljena mišljenja, posebno zbog sve većih dimenzija putnika i sve manjih razmaka između sedišta u avionima.
Za razliku od ponašanja poput pijanstva ili loše higijene u2014 kao što su sečenje noktiju ili skidanje obuće u2014 koja su gotovo univerzalno osuđena među putnicima, stavovi o spuštanju sedišta uglavnom se svode na dva tabora: one koji kažu da to ne treba raditi i one koji smatraju da dugme za spuštanje postoji s razlogom. (Treća, pozicija, smatra da je spuštanje sedišta prihvatljivo tokom dugih ili noćnih letova.)
Kampanja La-Z-Boy-a jasno stavlja kompaniju u tabor „nikad ne spuštaj“, a u peticiji se navodi: „Samo zato što možeš, ne znači da treba.
Još jedan video iz kampanje prikazuje kako spuštanje jednog sedišta može izazvati domino efekat u avionu, završavajući kod poslednjeg reda sedišta u2014 reda koji je omražen zbog nedostatka mogućnosti spuštanja, ali i cenjen zbog toga što, u zavisnosti od aviona, omogućava spuštanje bez posledica za druge putnike.
Istraživanje iz 2023. godine, koje je obuhvatilo 18 tržišta i sprovela istraživačka firma YouGov, pokazalo je da se stavovi o spuštanju sedišta razlikuju u zavisnosti od regiona, pri čemu su Evropljani najmanje tolerantni prema toj praksi.
Evropa je, uz to, dom najviših ljudi na svetu.Tek jednom od troje putnika iz Ujedinjenih Arapskih Emirata smetalo je spuštanje sedišta. Sve u svemu, putnici iz UAE bili su manje uznemireni zbog svih ponašanja tokom leta u2014 uključujući lično uređivanje i bučnu decu u2014 osim jednog, prema ovom istraživanju.
Naime, putnici iz UAE u znatno većoj meri nego oni iz Evrope, Severne Amerike i Azijsko-pacifičkog regiona, smatrali su da su javni izrazi nežnosti neprihvatljivi, pokazalo je istraživanje, piše Blic.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)