"STIŽE MAJKA SVIH KRIZA!" Čovek koji je predvideo sve detalje poslednje krize najavio je kataklizmu ekonomije!
Norijel Rubini, ekonomista koji je stekao nadimak Dr. Dum, nakon što je vrlo precizno predvideo sled događanja u finansijskoj krizi 2007.-2008. godine, sada je napisao članak za "Proyect Syndicate" u kojem je najavio "stagflacijsku krizu duga".
U članku je sad više pesimističan nego kad je najavljivao dramatičnu financijsku krizu. Rubinijeva predviđanja treba čitati vrlo pažljivo jer, kao što je napisao Nobelovac Pol Krugman, ono što je u 2005. i 2006. pisao Rubini "činilo se preteranim", ali je "čak premašeno stvarnošću".
Sada je ključna Rubinijeva teza kako su godine stimulativne fiskalne i monetarne politike dovele globalnu ekonomiju na pruge usporenog voza koji vozi prema kombinaciji usporenog ekonomskog rasta i visoke inflacije. Takvu stagflaciju već smo videli, podseća Rubini, u 1970-im godinama, ali sada smo k tome suočeni sa spiralom dugova, što će centralne banke dovesti u nemoguću poziciju.
Razvijene zemlje i tržišta u nastajanju ulaze na nepoznatu teritoriju sporog rasta i visoke inflacije u kombinaciji s ekstremnim nivoima zaduženosti. Tako nešto još nije zabeleženo u savremenoj ekonomskoj istoriji jer, u pravilu, stagflacija ne dolazi uz krizu duga. U 70-ima je tako inflacija, ako ništa drugo, smanjila nominalnu vrednost dugova s fiksnim prinosima u razvijenim zemljama. Za razliku u krizi 2007.-2008. godini, visok nivo zaduženosti bio je otponac pucanja balona na tržištu nekretnina, ali su prateća finansijska kriza odnosno krah kreditnog tržišta odveli ekonomiju u smeru deflacije. Sada se uz fiskalne i monetarne stimulanse generiše inflacija te uz ogroman nivo dugova, pogotovo javnih, stvara „majka stagflacijskih dužničkih kriza u godinama koje dolaze“, napisao je Rubini.
Prema Roubinijevom mišljenju podsticajne fiskalne i monetarne politike nastaviće naduvavati imovinske i kreditne balone. Znakovi upozorenja u ovom trenutku više su nego očigledni: vrlo visoki odnosi cena i zarada na deonicama, niske premije rizika, naduvane vrednosti kuća i tehnološke imovine, iracionalni optimizam prema tzv SPAC kompanijama (special purpose acquisition companies), bujanje kripto sektora, korporativni dugovi visokih prinosa, kolateralizirane dužničke obveze, private equity i „meme deonice“, spekulativna trgovina deonicama ne dnevnoj osnovi… Ovaj bum će u jednom trenutku, najavljuje Rubini, doživjeti svoj „Minski trenutak“ (trenutni gubitak samopouzdanja na tržištima), a centralne banke biće prisiljene na zatezanje Onda - sledi lom!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)