PADAJU CENE U SRBIJI Ove namirnice su najviše pojeftinile, pijace najpovoljnije
Alo

Reč je uglavnom o proizvodima trgovačke robne marke i to o redovnim cenama, ne akcijama, ali u maloprodajnim lancima ipak, kažu, da ne mogu da tvrde da će sniženja da se nastave ovim tempom. Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović izjavio je da je "Srbija pobedila inflaciju, jer cene u maloprodaji počinju da padaju", piše Politika.

– Prethodnih godinu dana bijemo bitku sa visokom inflacijom uvezenom sa istoka Evrope i danas slobodno mogu da kažem da smo u toj borbi pobedili. Trend rasta cena se zaustavio i one polako počinju da padaju – rekao je on.

Na koje se konkretno cene misli

Ministar trgovine je izjavio da je lično u jednom velikom trgovinskom lancu video da se litar ulja prodaje za 165.99 dinara, što je značajno sniženje cene, jer je donedavno koštao 206.99 dinara.

– Cena brašna je niža za sedam dinara. Pojeftinio je i pelet i cena je na stovarištima niža za više od 7.000 dinara po toni. Iz izveštaja za april vidimo da je došlo do pada inflacije na međugodišnjem nivou sa 16,2 na 15,1 odsto i da je mesečna inflacija u odnosu na početak godine prepolovljena sa 1,4 na 0,7 procenata – kaže Momirović i dodaje da u narednim mesecima očekuje dalji pad inflacije, a to su i predviđanja svih relevantnih domaćih i međunarodnih institucija.

Ministar trgovine podseća da je rast cena hrane pogodio čitavu Evropu o čemu svedoče i podaci Evrostata, gde se jasno vidi da je međugodišnji rast cena hrane bio duplo veći od rasta ostalih cena.

– Trendovi u Srbiji su najsličniji zemljama istočne Evrope, jer na nas, zbog ekonomske i geografske povezanosti, najviše i deluje rat na istoku Evrope – kaže Momirović.

Prema podacima sa tržišta, kupci u ovom trenutku mogu jeftinije da pazare neke osnovne životne namirnice. Redovne cene proizvoda privatne robne marke poslednjih sedam dana beleže pad do 15 odsto. Tako je, na primer, ulje ojednog proizvođača sa 199.99 sniženo na 169.99, pšenično brašno T400, iste te robne marke koju možemo naći u samouslugama, sa 64.99 na 59.99, a T500 sada košta 53.99, umesto 59.99 dinara po kilogramu.

Niže su cene i za mleko koje sada košta 119.99 dinara i pojeftinilo je za 10 dinara po litru. U pojedinim trgovinskim lancima su niže cene i tvrdih sireva, pa su gauda, trapist i edamer robne sa 1.149 sniženi na 999 dinara.

PADAJU CENE U SRBIJI Ove namirnice su najviše pojeftinile, pijace najpovoljnije

alo

 

 

U jednoj drugoj kompaniji kažu da se trude da njihova korpa bude uvek najpovoljnija, bez obzira na spoljne faktore.

– Sada su cene određenih proizvoda osnovnih životnih namirnica niže u odnosu na prethodni period. Sniženo je 14 mlečnih proizvoda do čak 16 odsto, pa je na primer od juče nova cena dugotrajnog mleka sa 2,8 odsto mlečne masti snižena sa 129,99 dinara na 109,99 dinara, dok je litar jogurta 124,99 dinara. Suncokretovo ulje je jeftinije za 15 odsto i sada je 169,99 dinara. Cena brašna T500 je jeftinija za 11 procenata i sada staje 53,99 dinara – kažu iz druge kompanije.

Iz treće kompanije ipak kažu da u ovom trenutku postoje i prodavnice širom Srbije, kojih ima više od 7.000, a u istim prodavnicama više od 10.000 proizvoda koji su u ponudi po cenama nižim od redovnih. Ti proizvodi čine više od 50 odsto prometa date kompanije, a njihovo prosečno sniženje je iznad 30 odsto. Među proizvodima čije su cene niže od redovnih nalazi se i više od 100 proizvoda iz kategorije osnovnih životnih namirnica, a njihovo prosečno sniženje iznosi 24 odsto.

Cene najniže na pijacama

Ekonomista Ivan Nikolić, stručnjak za analizu ovakvih "trendova" cena, kaže da nijedan podatak ni parametar, osim geopolitičke situacije, u ovom trenutku ne ide u prilog daljem povećanju cena.

Kada je reč o hrani, imamo i dobre izglede u prinosima od poljoprivrede, sve ukazuje da će cene vrlo brzo ići na dole, čak možda i brže nego što NBS procenjuje. U ovom trenutku je kod nas, kao i u zemljama u okruženju prisutan pad tražnje.

PADAJU CENE U SRBIJI Ove namirnice su najviše pojeftinile, pijace najpovoljnije

foto: beogradske pijace

 

 

– Problem, jasno, nije inflacija, nego privredni rast koji je slabiji nego što smo imali pre krize. Verujem da, kada se izborimo sa inflacijom krajem godine, možemo očekivati rast tražnje, a onda i neki veći privredni rast. Stručnjaci kažu da bismo uz prosečnu poljoprivrednu sezonu mogli da očekujemo i niže cene voća i povrća u julu i avgustu. Po njima, cene hrane će od avgusta i septembra zavisiti od roda soje, suncokreta, kukuruza. Postoji bojazan od suše, ali prosečni prinosi bi sigurno doveli do smanjenja cena namirnica. Stigle i prve trešnje Na pijacama se ovih dana mogu naći i prve trešnje koje ove sezone kasne zbog kiše. Cene variraju i najniže su na pijacama, dok kod preprodavaca na tezgama i u manjim prodavnicama koštaju i do 20 odsto više. Kilogram je juče kod prodavaca na Banovom brdu mogao da se kupi za 420 dinara. Jagode su pojeftinile i već kilogram može da se pazari i za 200 dinara - rekao je Nikolić.

 

– Problem, jasno, nije inflacija, nego privredni rast koji je slabiji nego što smo imali pre krize. Verujem da, kada se izborimo sa inflacijom krajem godine, možemo očekivati rast tražnje, a onda i neki veći privredni rast. Stručnjaci kažu da bismo uz prosečnu poljoprivrednu sezonu mogli da očekujemo i niže cene voća i povrća u julu i avgustu. Po njima, cene hrane će od avgusta i septembra zavisiti od roda soje, suncokreta, kukuruza. Postoji bojazan od suše, ali prosečni prinosi bi sigurno doveli do smanjenja cena namirnica. Stigle i prve trešnje Na pijacama se ovih dana mogu naći i prve trešnje koje ove sezone kasne zbog kiše. Cene variraju i najniže su na pijacama, dok kod preprodavaca na tezgama i u manjim prodavnicama koštaju i do 20 odsto više. Kilogram je juče kod prodavaca na Banovom brdu mogao da se kupi za 420 dinara. Jagode su pojeftinile i već kilogram može da se pazari i za 200 dinara - rekao je Nikolić.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading