frižider
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

- Garancija se dobija aktivacijom na sajtu proizvođača. Pomislila sam kako je to jednostavan način za nas potrošače koji smo elektronski pismeni, ali nisam se nadala da to otvara mogućnost za mnoge zloupotrebe, što se meni, nažalost, i desilo - počinje priču jedan potrošač. 

I ne bi ni saznala da je produžena garancija samo mamac da se frižider nije pokvario ovog leta, neposredno posle isteka dve godine, koliko traje zakonska garancija. Obratila se trgovcu, prijavila kvar, a oni su joj odgovorili u zakonskom roku, i to mejlom u kom je navedeno da je njena reklamacija odbijena, jer je prošlo dve godine od kupovine. Za produženu garanciju nisu imali objašnjenje, osim što su je posavetovali da se obrati davaocu garancije, odnosno proizvođaču koji ima predstavništvo u Srbiji.

- Obratila sam im se odmah, ali su mi oni vrlo brzo odgovorili i napisali da je reklamacija odbijena, jer je garancija nevažeća pošto je u njoj upisan pogrešan serijski broj uređaja. Pokušala sam da im objasnim da ja nisam ni popunjavala zahtev, da su to uradili prodavci, ali sam shvatila da je reč o očiglednom dogovoru kako bi kupac uređaj kupio, ali samo uz zakonsku garanciju. Puj pike, ne važi! Ja ne bih kupila taj uređaj da nije imao toliku garanciju, već bih se odlučila za neki drugi - objašnjava ona.

Dokumenta

Foto: Shutterstock

 

 

Pita trgovce i proizvođače šta beše sa primerima dobre poslovne prakse i izlaskom u susret kupcima.

Ona je u međuvremenu dobro proučila propise, kaže kaže da je sigurna da je ovo jedna organizovana prevara koja donosi čistu dobit i trgovcu i proizvođaču.

- Nemaju nikakve troškove popravke kvar je verovatno sistemski programiran da se aktivira posle dve godine. Ne znam zašto ja i ostali kupci treba da stradamo zbog njihove (ne)namerne greške. Sigurno nisam ja jedina koju su prevarili. Obraćala sam se udruženjima potrošača, ali bez uspeha. Šteta koju su mi napravili je ogromna. Da ne govorimo o hrani koja je propala, jer su bile vrućine a ja nisam imala frižider - ogorčena je sugrađanka koja se obratila, kako kaže, samo da bi javnost i ostale kupce upozorila na ovu prevaru. Odlučila je da podnese prijavu zbog prevare nadležnom tužilaštvu jer izdavanje lažne garancije predstavlja krivično delo. Kaže da ovlašćeni serviser traži 4.000 dinara samo da izađe na teren i konstatuje kvar, pa nije sigurna da li će uopšte popravljati ovaj frižider.

Marko Dragić, pravni savetnik Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine, kaže da u konkretnom slučaju razume razočarenje potrošača, ali da to, nažalost, nije usamljen slučaj.

frižider

Foto: Shutterstock

 

- U ovakvim slučajevima postoji podeljena odgovornost, to jest obostrani propust uzimajući u obzir sve navode potrošača. Nedvosmisleno je potrošač oštećen, ali uzimajući u obzir potrošačku kulturu i znajući kakvi su nam trgovci i znajući da im je prioritet isključivo zarada, a ne zadovoljstvo potrošača, potrebno je sve detaljno pročitati i kontrolisati što trgovac ili serviser napiše, a ne slepo verovati, upravo da ne bi dolazilo do ovakve ili slične situacije - ističe Dragić.

Kada je reč o propisima, objašnjava, u konkretnom slučaju po potrošača nema primene zakona s obzirom na to da je istekla zakonska garancija, a ne postoji osnov da se utvrdi čijim propustom je došlo do propusta u registraciji produžene garancije. On kaže da uvek postoji mogućnost pokretanja privatne tužbe protiv trgovca i servisera, ali opet potrebno je da potrošač poseduje adekvatne dokaze da je oštećen ne svojom krivicom.

- Nažalost, ovo je još jedan primer gde nailazimo na takozvane ugrađene kvarove i na ovome mora dosta da se radi u budućnosti s osvrtom na što veću kontrolu i nadzor - kaže Marko Dragić.

frižider

Foto: Shutterstock

 

Uređaji se kvare posle druge godine

Kako se tim povodom čulo iz Odbora za zaštitu potrošača EP, ovo je kraj borbe protiv industrije i trgovaca i teškog procesa koji je pratio usvajanje ovog zakona. Ankete su pokazale da čak 94 odsto građana veruje da su uređaji koje smo kupovali pre 20 godina trajali duže od ovih koje kupujemo danas. Istraživanja pokazuju da se uređaji najviše kvare između druge i treće godine upotrebe, uglavnom kada istekne zakonska garancija. Najviše se kvare mobilni telefoni i tableti, slede štampači, sušilice, mašine za veš i laptop uređaji. Kupovina takvih proizvoda je veliki finansijski izdatak za sve građane. Prema novim propisima, na proizvodima će se isticati i oznaka koja pokazuje koliko godina proizvođač garantuje da će proizvod trajati, piše BizPortal.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading