Stanovi, Stan
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Postupak utvrđivanja naslednika u takvim slučajevima može da potraje i godinama, a probleme zbog toga prvi osete komšije. Prema poslednjem popisu napuštenih stanova u Srbiji je 123.584. Najviše na jugu zemlje - oko 90 hiljada, zatim u Vojvodini, pa u Beogradu. Šta se događa kad naslednici ne postoje?

Ključ u bravu stana u Beogradu stavljen je pre dve godine. Vlasnik koji je u njemu preminuo, po svoj prilici nema naslednike. Ono što je iza njega ostalo stanarima zgrade pravi problem.

"Stan je zapušten, neuredan. On je živeo sam. Širi se smrad. Policija je postavila obaveštenje da je promenjena brava, da ne može niko da uđe u njega i da se pozove policija ili broj koji su ostavili", rekao je Nebojša Čakarmiš, upravnik zgrade.

Naslednici se traže do 20. kolena

Ipak, bilo je pokušaja nasilnog ulaska. Stvari su i dalje u stanu, a i ostaci hrane, pa komšije strahuju od zaraze.

"Pre svega, ako je to dug vremenski period a da je zaostala i određena vrsta hrane i namirnica, pa je moglo da dođe do truljenja, moguće je da su prisutne toksične supstance koje se pak mogu uneti ili udisanjem ili u kontaktu sa kožom. U svakoj kući se nalaze kućne hemikalije. Nikako ne bi trebalo bilo šta otvarati, nego na adekvatan način odložiti kao opasan ili neopasan otpad", kaže dr Danijela Đukić-Ćosić.

Po zakonu, naslednici mogu da budu i do 20. kolena srodstva, kada takvih nema - država preuzima imovinu. Država je, kažu upućeni, i adresa za sve primedbe.

Aleksandra Mihajlović iz "4zida" rekla je da Zakon o nasleđivanju daje zaista širok opseg mogućnosti i tek kad se iscrpe sve opcije, tek onda takve nekretnine koje ne nađu svog naslednika pripadaju zapravo državi, prenosi RTS.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading