temu aplikacija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock/Markus Mainka

Testovi na igračkama kupljenim od 11 poznatih nezavisnih prodavaca, uključujući jeftinu veb stranicu Temu i Amazon, otkrili su da nisu u skladu sa sigurnosnim pravilima, što predstavlja opasnost od gušenja i gubitka sluha.

Skoro jedan u 10 prodatih onlajn prodavnica takođe je smatrano ilegalnim, otkrilo je Britansko udruženje igračaka i hobija (BTHA).

Grupa, koja predstavlja britanske proizvođače igračaka, označila je nalaze kao "neprihvatljive" i "šokantne" i pozvala vladu da preduzme hitne mere.

Takođe je upozoreno da bi otkrića mogla biti vrh ledenog brega, sa mnogim drugim potencijalno opasnim igračkama koje se potencijalno prodaju na ovim tržištima.

Za razliku od tradicionalnih maloprodajnih modela, onlajn prodavnice nisu zakonski odgovorne za bezbednost proizvoda koje prodaju njihovi nezavisni prodavci, mada postoje neki predlozi da se ovo promeni u parlamentu.

Međutim, trenutna rupa u zakonu znači da je trenutno previše lako da se ilegalne i nesigurne igračke prodaju u Velikoj Britaniji, kažu kritičari.

Istraga BTHA-a je procenila igračke koje se prodaju preko AliEkpres-a, Amazona, eBay-a i Vish-a, kao i na sedam drugih popularnih onlajn tržišta - Etsi, Groupon, Joom, OnBui, Shein, Temu i TikTok.

mrmot među igračkama

www.instagram.com/pagamecomm

 

 

Testovi na 75 proizvoda otkrili su da 86 odsto nije u skladu sa zakonskim bezbednosnim zahtevima Ujedinjenog Kraljevstva za dečije igračke.

Među njima je bio i 'ksilofon puž' koji je prodat preko Amazonovog prodavca treće strane, rekli su. Ovo je predstavljalo rizik od gušenja i davljenja, otkrio je tim.

U međuvremenu, "maska za mobilni telefon u obliku zeca“ sa Temu-a mogao bi da rizikuje oštećenje sluha, jer je buka koju je emitovala premašila granicu dozvoljenu za igračke, tvrdili su.

Takođe je imao sitne delove koje su mala deca mogla da progutaju - posebno zato što je predmet reklamiran za decu mlađu od tri godine.

Devet igračaka takođe nije ispunilo zakonske zahteve za dužinu vrpce, ograničenje u Britaniji kako bi se smanjio rizik da se deca zapetljaju i da dođe do davljenja.

Prema istrazi, svaki proizvod testiran od Etsi, Joom, OnBui i Shein smatran je nebezbednim.

Jedna od pet igračaka sa Temu-a i TikTok-a takođe je kategorisana kao ilegalna, saopštio je BTHA.

To je zato što nisu ispunili zahteve za igračke kao što su nedostajuće oznake usaglašenosti, što proizvod čini „nebezbednim“.

Sve u svemu, samo 7 procenata svih proizvoda je smatrano usaglašenim.

Kerri Atherton, šefica javnih poslova BTHA, rekla je: „Uprkos godinama dokaza i vremena za poboljšanje onlajn pijaca, nažalost, naša najnovija otkrića pokazuju da se opasne igračke i dalje prodaju u ogromnom broju putem kanala onlajn pijaca."

„Potrošači s pravom očekuju da su igračke koje su dostupne; na ovim dobro poznatim tržištima, bezbedne za njihovu decu."

„Ipak, mi dosledno smatramo da većina igračaka prodavaca trećih strana predstavlja rizik po bezbednost dece.“

BTHA je saopštila da je prosledila nalaze Kancelariji za bezbednost proizvoda i standarde koja je platformama obavestila o igračkama koje je pronašla.

Portparol Temu-a je takođe rekao: „Bezbednost potrošača je naš glavni prioritet i imamo rigorozan proces da sprečimo nebezbedne proizvode."

„Istražujemo ovaj problem i reagovaćemo brzo kako bismo uklonili proizvod iz predostrožnosti.“

U međuvremenu, portparol Amazona je rekao: „Sigurnost je glavni prioritet u Amazonu i želimo da kupci sa poverenjem kupuju u našim prodavnicama."

„Zahtevamo da svi proizvodi koji se nude u našoj prodavnici budu u skladu sa važećim zakonima i propisima", prenos Blic pisanje mailonline.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading