ZA 10 DANA ZARADA I DO 35.000 DINARA Radnika u Srbiji za ovaj posao nema, a cena skočila u nebesa
Ogroman pad proizvodnje uslovila je ekonomska računica, koja je za proizvođače bila problematična poslednjih šest, sedam godina, pa je većina svoje zasade uništila i povadila, objašnjava predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina Srbije Dobrivoje Radović.
“Ogroman pad proizvodnje uslovljen je cenom, koja se prethodnih godina kretala od 30 do 60 dinara po kilogramu. Zbog toga su proizvođači rešili da svoje zasade povade i iskrče. Na početku ove godine cena se kretala od 100 do 120 dinara, sada se čačanska kupina prodaje za 250, 260 dinara po kilogramu, a sorta Loh nes za 260, 270 dinara, tako da cena nije zabrinjavajuća i sigurno će ići i preko 300 dinara ove godine”, ističe Radović.
Dobroj ovogodišnjoj ceni doprineli su nedostaci kako na svetskom, tako i na evropskom tržištu, a na smanjenje proizvodnje uticali su i vremenski uslovi i nepogode.
Kod proizvođača koji imaju sisteme za navodnjavanje situacija je nešto bolja, ali je njih jako malo, svega desetak odsto u ukupnoj proizvodnji, objašnjava Radović i dodaje da sa plasmanom nije bilo nikakvih problema jer kupina može da se proda za gotov novac, avansno i gotovo sve hladnjače i posrednici koji kupuju plaćaju gotovinski.
“Ogroman pad proizvodnje zabeležen je kod najvećeg lidera u proizvodnji – Meksiku, ali i u Americi. Naša kupina izvozi se u sve evropske i svetske zemlje, a nedostatak je primetan naročito ove godine. Da bi se ovaj trend nastavio neophodne su veće površine i zasadi, a to je veliki problem zbog nedostatka sertifikovanog sadnog materijala i vremenskih uslova”, kaže predsednik ove asocijacije i ističe da su početna ulaganja velika i da je neophodno tri godine kako bi se kupina posadila i odgajila.
Iako novca ima, a plasman je dobar, jedan od problema sa kojim se proizvođači kupine susreću je nedostatak radne snage u proizvodnji i na plantažama.
“Problem je radna snaga, kako za obradu, tako i za branje. Dnevnice za berače kreću se od 2.500 do 3.500 dinara sa smeštaje i hranom. Kupina se mnogo brže bere od maline, krupnija je, teža po kilogramu i lakša je za branje nego neko drugo voće. Ipak berača nema”, zaključuje Radović.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
možda vas zanima
Magazin novosti/Alo.rs/J.M.
Komentari (4)
Vlada
20.08.2021 08:50
Ne treba ni da ih bude za tu.dnevnicu!
Nik
20.08.2021 10:50
@Vlada - A kolika dnevnica po tebi treba da bude? Dnevnica nije mala vec ste vi lencuge. U okolini Kikinde dnevnice su 2000 dinara i ima radnika. Znaci da nisu problem dnevnice vec radnici.
Vladan
21.08.2021 07:56
@Nik - Pisem sa aspekta nekoga koji je video malo dalje od zemlje Srbije.Dnevnica od 3500 hilj din moze biti korektna,da ne ulazim u pricu da su cene duplo ili troduplo vece u odnosu na EU I ostatak normalnih drzava,,Ali za 8 sati rada sa pauzama,,prekovremeno treba da se plati kao u svim drzavama Eu,Usa itd 50% vise nakon odradjenih 8 sati,vikend 100%.Kod nas je kako tako regulisano u Zakonu o radu prekovremeni rad,koji naravno nije ni priblizan zemljama koje sam naveo,ali se ni kao takav skoro nigde ne postuje,a kamoli kada su u pitanju sezonski poslovi!. Tako da lencugama I neradnicima preporucujem da su im manji troskovi(prevoz,dorucak,rucak...,i naravno odsustvo od kuce) da sede kuci,nego da rade za manje para od gore navedenog.
Na Mobu
21.08.2021 08:02
Beru oni sto moraju, sto ti Niko ne beres?