OTIMALI SE ZA OVO RADNO MESTO, A SADA GA NIKO NE ŽELI Od poslodavaca nikada više nećete čuti ČUVENU REČENICU
Nezaposlenih je manje od 10 odsto a poslodavci na muci da nađu stručne i odane radnike. Na razgovorima za posao kandidate pitaju za koju bi platu radili, a da ih zadrže spremni su da daju razne pogodnosti - od privatnih osiguranja, rekreacije na radnom mestu, do rada od kuće.
Do pre samo neku godinu želja većine bila je radno mesto u banci, u prijatnom i čistom okruženju uz zarade koje su bile među najvišim u zemlji.
Sada bankari imaju muku ne samo da nađu, nego još više da zadrže zaposlene.
“Fluktuacija u banci kao i na tržištu je nekih 15 posto. Od 150 ljudi koji odu iskoristimo priliku da bar nekih osamdesetak pozicija zatvorimo tako što damo priliku kolegama koji su već u organizaciji i da napreduju u karijeri i da ostvare neke bolje uslove bolje benefite, bolje zarade, da nauče nešto novo, a da uzlazne pozicije zatvaramo tako što izlazimo na tržište”, kaže Hana Škero Kosić.
Zakon ponude i tražnje
Pritisnuti zakonom ponude i tražnje za samo nekoliko godina od surovih gazda mnogi poslodavaci su postali korektni partneri sa kojima može da se pregovara.
“U poslednje dve godine pokrenut je veliki investicioni ciklus u zarade zaposlenih koji je iznosio 30 miliona evra i koji je doveo do prosečnog povećanja plata kolega u distributivnom centru za 30 odsto. S druge strane, 26 dana imaju minimum za godišnji odmor i svi imaju karticu sa popustom od 12 odsto da mogu kupovati u svim našim prodavnicama”, ističe Milica Popović.
Zarada ostaje najvažniji motiv za rad, ali se traži i fleksibilno radno vreme, slobodni dani, prostor za rekreaciju, privatno zdravstveno, pa i penziono osiguranje.
“U poslednje vreme posebno je izražena ta inicijativa za dvokratno radno vreme u smislu da rade jedan deo dana, pa jedan deo dana pauza, pa uveče ponovo - što je opet u nekim delatnostima ugostiteljstva je moguće u nekima nije, ali svakako što se tiče zarade svakako i tu imaju mogućnost da traže bolje uslove”, ukazuje Jelena Jevtović.
Kako je bilo nekad?
U nekadašnjoj Jugoslaviji, Srbija i Beograd su bili krajnji cilj mnogim ljudima iz regiona. Ubrzano starenje stanovništva i odlazak u inostranstvo, smanjili su regionalni migracioni rezervoar i ka Srbiji.
Sada nam radnici stižu sa dalekih destinacija, uglavnom za poslove koji zahtevaju nižu spremu.
Za one zahtevnije stručnjaci imaju sve više mogućnosti da traže i plate i uslove, a to bi moglo, upozoravaju upućeni, da promeni mnoge stvari i u javnom sektoru.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)