Odeća za muški polni organ
Foto: Alo/Foto: RINA

Zima je već počela, a sa njom i nošenje kapa, šalova, rukavica i dugih čarapa. Osim toga, tu je i jedan odavno zaboravljen odevni predmet za muškarce - na*urnjak koji spas u pravi čas tokom niskih zimskih temperatura.

Nekada su ga u srpskim selima nosili skoro svi muškarci kako bi od oštre zime sačuvali svoju muškost. Devojke su plele po jedan, obavezno od čiste runske vune i nosile u miraz sa ostalom opremom: košuljama, rukavicama, čarapama. Šare su izvodile kao ćilim vijugama od raznobojnog vunenog pletiva na pet igala. Neke su plele uzduž, neke popreko, plele a nisu znale koliki treba. Danas se to retko koristi, a Jelena iz Beograda jedna je od retkih koja se bavi njihovom izradom.

"Ideja o pletnju na*urnjaka potekla je kao šala koju je pokrenuo moj muž i evo već osam godina ih pravim. Sama sam osmislila šemu za heklanje i za mene nije zahtevno da ih napravim, jer imam iskustva u heklanju raznih stvari kao što su kape, bluze, igračke", kaže za RINU Jelena.

Odeća za muški polni organ

Foto: RINA

 

Kada je pletenje usavršila, ponudila ih je na prodaju i na opšte iznenađenje svih potražnja je bila izuzetno velika. Najviše posla, kako kaže Jelena, ima tokom novogodišnjih praznika kada na*urnjaci idu kao alva.

"Baš mi je drago da su i moji kupci sve shvatili kao šalu, pa ih najčešće i kupuju kao šaljivi poklon za razne prilike kao što su punoletstvo, odlazak u penziju, novogodišnji poklon ili kao poklon za godišnjicu braka. Veličina je univerzalna, jedino se razlikuju u tome od kog je materijala jer oni koji su pravljeni od čupave vunice, vizuelno deluju veći", priča Jelena.

Ona dodaje da njenih ruku delo, ispleten deo muške garderobe koji čuva od hladnoće, češće naručuju muškarci, mada ima i žena koje bi da obraduju svoje muževe.

Odeća za muški polni organ

Foto: RINA

 

"Postoje razni modeli: Deda Mraz, Rudolf, crna i bela ovca, slonče, smoking i Pera detlić. Mada, imala sam i zahteve kao što su recimo da na*urnjaci budu u bojama zastave neke zemlje ili određenog fudbalskog tima", istakla je i objasnila da za jedan na*urnjak koristi čistu vunu, koja ne bocka, a u zavisnosti koji model pravi Jeleni je potrebno oko par sati.

"Cenu baš dugo nisam menjala i svaki model košta oko 1.000 dinara. Već sada stižu brojne narudžbine za predstojeće praznike", zaključila je ova Beograđanka. Koliko je ovaj odevni predmet nekada bio važan i upotrebljiv u praksi, najbolje sveodoči i izreka ko zna kad i gde zapisana - čizma glavu čuva, al na*urnjak čitavu familiju.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading