MODERNIZACIJA Pametna brojila za očitavanje struje: Koliko potrošiš, toliko platiš!
Foto: Pixabay

 

Čačak, Niš i Kraljevo prvi su gradovi koji će imati te nove uređaje, odnosno pametna brojila koja treba da smanje gubitke na distributivnoj mreži koji se procenjuju da su oko 200 miliona evra, ali i da smanje emisiju ugljen-dioksida za oko 5.000 tona godišnje.

Cilj ovog projekta je i obezbeđenje kvalitetnijeg snabdevanja potrošača električnom energijom.

Novim brojilima, kako objašnjava Saša Stefanović, direktor Poslovnog sistema „Elektrodistribucije Srbije“, greške će biti svedene na minimum, a moći će preventivno da se deluje i spreči neovlašćena potrošnja struje.

Moguće i daljinsko isključivanje struje

Novi savremeni sistem omogućiće daljinski nadzor nad svim mernim mestima, pa će se pored mogućnosti praćenja svih energetskih veličina (napona, struje i snage), dobijati i informacije sa mernog mesta o pokušaju fizičkog pristupa mernom mestu, otvaranju poklopca brojila, postavljanju magneta i sličnih uređaja koji mogu da ometaju pravilno registrovanje električne energije.

Preko ovih brojila može da se isključi i struja na daljinu, ako se prekorači odobrena snaga ili se ne plaćaju računi.

Prema njegovim rečima, potrošači će imati uvid u svoju potrošnju pa će moći na nju da utiču, a znaće i kakav je kvalitet isporučene električne energije.

- Svi potrošači će imati jednovremeno, pravovremeno, brzo i efikasno očitavanje električne energije, a kompletni podaci će automatski stizati u softver za obradu podataka i izdavanje računa. Greške će biti minimalne ili ih neće ni biti jer će biti eliminisano sve ono što je čovek mogao da pogreši prilikom očitavanja i unošenja podataka. Imaćemo jedan kvalitetniji i brže izdat račun - kazao je Stefanović.

 

Projekat vredan 80 miliona evra

Procenjena vrednost celog projekta za pametna brojila je 80 miliona evra. Plan je da se on izvede u dve faze. Za finansiranje prve faze „Elektrodistribucija Srbije“ zadužiće se 40 miliona evra kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) sa garancijama države i ona predviđa nabavku i instalaciju sistema, pratećeg softvera i približno oko 205.000 pametnih brojila, a rok realizacije je do 2025.

Druga faza bi se finansirala kreditom Evropske investicione banke (EIB) od 40 miliona evra, takođe uz garanciju države, i podrazumeva nabavku dodatnih 260.000 brojila za područja sa najvećim gubicima, i trebalo bi da bude realizovana od 2023. do 2027.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading