RAČUN
Foto: Shutterstock/Alo! Ilustracija

"Zgrade su najveći zagađivači u prirodnoj sredini, zbog velikih energetskih procesa u njima i u procesima prilikom njihove gradnje. Stare zgrade su potpuno termički neizolovane i one imaju gubitke od otprilike oko 200 kW po metru kvadratnom godišnje, dok visokoenergetske kuće, kao pasivne, moderne kuće, rađene po najboljim energetskim standardima, imaju svega 10 kW, znači 20 puta manje", rekao je Lovrić za Tanjug.

On je ukazao i na to da se nove zgrade termički izoluju sa 10 centimetara termoizolacije, što je, kako kaže, potpuno nedovoljno za veliku konzervaciju energije, jer kuće treba izolovati sa 20 do 25 centimetara izolacije, što je, kako navodi, ogroman energetski benefit za pojedinca, za prirodnu okolinu i za državu.

Svođenjem zgrade na jednu modernu kuću sa potrošnjom energije od 30 kW po metru kvadratom, dodaje on, građani mogu smanjiti račune za struju i sedam puta.

struja

EPA-EFE/NEIL HALL

 

"Ako dogradimo i neke fotonaponske ćelije ili kolektore, možemo imati potpuno energetski nezavisnu zgradu", rekao je Lovrić.

On objašnjava da je temperatura u unutrašnjem prostoru oko 22 do 23 stepena i uz pravu izolaciju unutra može biti mnogo toplije.

"Zidovi se zagrevaju, ne otpuštaju energiju prema spolja, nego konzerviraju energiju i vraćaju unutrašnji prostor. U tom slučaju je moguće zagrevati prostor svega sa 20 stepeni, jer je termička udobnost mnogo veća u takvim kućama", rekao je Lovrić.

On je objasnio da je neophodna edukacija stanovništa o potrebi zamene stolarije i energetske efikasnosti, ali takođe, kako ističe, za postizanje tog cilja neophodne su i subvencije, da bi stimulisali ljude da uđu u taj proces.

(Tanjug)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading