Prve naočare su nastale pre 1.000 godina, a uopšte nisu imale nameru da štite od sunca
Verovali ili ne, ali prve "naočare za sunce", koristili su još Eskimi, pre bar hiljadu godina, jer su pronađene naočare od uglačanih kostiju, koje su imale uske proreze i tako su štitili oči od prejakog svetla u večitom ledu i snegu.
Možete li zamisliti sunčan dan bez naočara?
Zabeleženo je da je i imperator Neron voleo da gleda gladijatorske borbe kroz isečene delove jedne vrste poludragog kamena.
U Kini su u 12. veku, a vrlo verovatno i ranije, naočare sa zatamnjenim staklima koristile sudije da na sudu ne bi mogli da vide njihove izraze lica dok ispituju svedoke.
Oko 1750. izvesni Džejms Ajskof je eksperimentisao sa tankim, zatamnjenim staklima. On nije nameravao da ih koristi na danas uobičajeni način, zaštitu od sunca pre svega, već je smatrao da će zelena, plava ili nekako drugačije obiojena stakla pomagati kod nekih oštećenja vida.
Koliko novca bi potrošili za naočare?
Prvi pisani podaci o upotrebi zaštitnih stakala datiraju iz 1772. godine kada naučnik Antoan Levoazije počinje da ih nosi zbog "štetnosti sunčevih zraka".
U 19. veku su naočare sa žutim staklima preporučivali obolelima od sifilisa. Negde 1913. godine predstavljene su naočare koje su imale stakla koja su štitila od ultraljubičastih zraka.
Popularnost "sanglasis" stiču u Holivudu kada brojne glumačke zvezde počinju da nose naočare sa zatamnjenim staklima kao modni detalj. Iz radionice snova se ubrzo ova moda proširila na sve meridijane.
Prva masovna proizvodnja počinje 1929. kada izvesni Sem Foster počinje na obali mora u NJujorku da prodaje "foster grant" naočare. Već 1937. magazin "Lajf" piše o neizostavnom modnom detalju koji je kupilo samo te godine, oko 20 miliona Amerikanaca.
Ubrzo se patentiraju i polaroid naočare (1936.) da bi početkom 50-tih prošlog veka ova industrija dostigla neslućene razmere.
Najveći svetski proizvođač je trenutno, jedna kompanija iz Kine, koja je prošle godine proizvela 120 miliona naočara sa zatamnjenim staklima!
Pročitajte: