Marko Aurelio
wikipedia
Marko Aurelio

wikipedia

Marko Aurelio, Foto: wikipedia

Dok su hodali poljima smeštenima u okolini Jorkšira na severu Engleske, Džejms Spark i Mark Didlik začuli su, kao i toliko puta do sada, visokofrekventni zvuk u slušalicama. To je bio jasan znak da se ispod njih nešto nalazi. S obzirom na to da se ta dvojica Britanaca već godinama profesionalno bave “lovom” na različite stare predmete i antikvitete, uglavnom one koje datiraju iz rimskog doba, i ovoga puta naleteli su na jedan takav ulov, samo što ih je obojicu njegova vrednost itekako iznenadila.

Aparat za 2000 evra

Ta dvojica Britanaca danas se kolokvijalno među arheolozima nazivaju i metal-detektorašima, a nisu njih dvojica jedini koji se time bave. Reč je o nekoj vrsti hobija koji je zbog svoje popularnosti već prerastao i u pravu profesiju u kojoj se vrti ozbiljan novac, a detektoraši nisu retka pojava ni na području Hrvatske. Stvar je zapravo vrlo jednostavna. Najpre se naoružaju prenosnim detektorima metala koji su danas sve dostupniji, može se naći već za dve do tri hiljade evra, dok oni malo bolji ipak koštaju poput automobila, čak desetak hiljada evra. Kad detektor ispusti zvuk, oni prema njegovom intenzitetu ili tonu, razlikuju koliko je pronađeni metal duboko ispod zemlje.

Je li država oštećena?

Tada počnu kopati, što ponekad završi pronalaskom bezvrednog komada metala, ali vrlo često se nađu i kovanice iz davnog vremena ili vredan nakit iz praistorije. Cene se kreću od 20 evra za rimski novčić, preko 300 kuna za kopču sličnu brošu, do nekoliko hiljada kuna za zlatni nakit ili očuvanu posudu. Kolekcionari predmet plaćaju onoliko koliko je on vredan za njihovu kolekciju, a što je često individualna procena. No budući da je sve pronađeno ispod površine zemlje u vlasništvu države, šetači prirodom s detektorom metala državu godišnje opelješe ponekad i za milionske iznose.

Broj od 1400 članova u Facebook grupi “Udruženje detektora Hrvatske” i njih 2300 u “Association Balkan Imperium… Metal Detekting” dokazuju da taj hobi ide uzlaznom putanjom. Ipak, Ministarstvo kulture i medija nema potpisane ugovore o saradnji s udruženjima koje se bave upotrebom detektora metala. Zbog toga svi oni deluju u nekoj vrsti ilegale.