Otvaranje fantasmagorične etno art izložbe Corona u četvrtak 10. juna u 9.30 časova u Somboru
Promo

U okviru bogatog programa kulturnog leta grada Sombora, prikazujemo fantasmagoričnu etno art izložbu na otvorenom pod nazivom "Corona", čiji je autor i fotograf Pavel Surovi iz Kisača.

Otvaranje izložbe će biti upriličeno u četvrtak, 10. 6. 2021. godine, s početkom u 9.30 časova, u ulici Laze Kostića (prema Trgu Svetog Đorđa) u Somboru.


Izložba je deo festivala "Multi-Culti Etnology Fest Sombor 2021" koji Kulturni centar "Laza Kostić" Sombor organizuje četvrti put, a prvi put u saradnji sa autorkom Etnology Festa, Gogom Grubješić. Deo organizacije ovogodišnjeg izdanja festivala "Multi-Culti Etnology Fest Sombor 2021" takođe su Kulturni centar Kisač i Slovački kulturnо-informativni centar iz Kisača, a festival će obeležiti saradnja između dva vojvođanska grada, Sombora i Novog Sada.

Izložba "Corona" na svetskim takmičenjima nagrađivanog grafičkog dizajnera i fotografa Pavela Surovog, predstavlja jedinstven spoj umetnosti, etnologije, tradicije, modernog doba i istorijsko-nacionalnog obeležja u domenu modnog dizajna. Naziv izložbe "Corona", odnosno "Kruna", ima dvojako značenje - s jedne strane ukazuje na period nastanka kolekcija, aludirajući na period pandemije virusa korona; i na odeću kraljevskog porekla; naime, Pavel Surovi je etnografskim istraživanjem otkrio da stare arhaične narodne nošnje napadno podsećaju na kraljevsku evropsku odeždu.

Sav umetnički scenario, scenografija, stajling, kombinacija nošnji, boja, sam čin fotografisanja i retuširanje, finalni rezultati projekta "Corona", plod su autora Pavela Surovog tj. njegove kreativnosti, imaginacije i duhovnih i filozofskih razmatranja događaja i ličnosti kroz istoriju čovečanstva. Fotografisane nošnje su takođe iz lične kolekcije Pavela Surovog, za kojom je strastveno tragao po vojvođanskim selima. Na projektu "Corona" vredno je radila i Ana Čusova iz Bačkog Petrovca, koja je sve sakupljene nošnje najpre oprala, pripremila, uštirkala, ispeglala za fotografisanje i na kraju i oblačila sve fotografisane manekenke, dok je šminku radila Maja Pucovski iz Bačkog Petrovca.

Dobro došli!

O autoru izložbe

Pavel Surovi iz Kisača, direktor Kulturnog centra Kisač i poslanik u Skupštini AP Vojvodine, autor je i fotograf umetničkog etno art projekta i izložbe, sa aktuelnim nazivom Corona. Naziv Corona bukvalno opisuje i spaja surovu Pavelovu umetnost i vreme nastanka kolekcije fotografija. Prva serija fotografija sa devojkama u nošnjama pod radnim nazivom Kraljice, grofice, princeze i prinčevi, izazvali su neočekivano pozitivne reakcije javnosti i veliko interesovanje u inostranstvu. Ovaj projekat je takođe izazvao pažnju Etnofestivala u Moskvi, zaintrigirao umetnike u Parizu, Rusiji, Americi, Slovačkoj, Australiji i Srbiji.

Njegov cilj je prezentacija originalnih i autentičnih narodnih nošnji vojvođanskih Slovaka u Srbiji. Posegao je za novim, ekskluzivnim načinom prikazivanja slovačke kulture i širenju dobrog imena Slovaka iz Srbije. Autor je izložbe Slovačka svadba, koja je prvi put prikazana na Kalemegdanu u Beogradu. Svake godine učestvuje u Beogradu na međunarodnom Etnology Festu, na međunarodnom festivalu Biserna Grana i na Festivalima u Bratislavi. Svojim radovima predstavljao je Slovake iz Srbije na Dan ustavnosti republike Slovačke, u galeriji na Bratislavskoj tvrđavi, u rezidenciji Marije Terezije, kada je ovom prilikom bila upriličena izložba
Slovačka lepota.
     
Pavel Surovi je autor 5 fotogmonografija sa nošnjama vojvođanskih Slovaka u Srbiji. Strastveni je kolekcionar originalnih narodnih nošnji od pre prvog svetskog rata,  koje pronalazi na tavanima i trošnim seoskim kućama u slovačkim selima u Vojvodini. Poseduje i veliku kolekciju starog oslikanog nameštaja iz perioda od pre prvog svetskog rata.

Dobitnik je brojnih nagrada na svetskim takmičenjima iz grafičkog dizajna. Bavi se  modnom i etno fotografijom.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading