ZAŠTO KUČE ARLAUČE? Često preterano i dugo lajanje pasa ukazuje na neki problem, a može biti samo ružna navika ukoliko ga ne sprečite
Svako ko odluči da ima psa mora da zna da će on ponekad lajati. Kako i koliko pas laje, zavise od rase, ponašanja vlasnika, uslova u kojima pas živi, te od socijalizacije i treninga. Pseće lajanje je jedan od oblika komunikacije glasom i važnije je za pse nego za njihove divlje pretke vukove ili rođake poput lisica ili kojota.
Smatra se da su u procesu pripitomljavanja psi postali lajavi zbog prilagođavanja na život s ljudima. U suštini, većina pasa je po prirodi lajava. Lajanjem nam pokazuju kada su srećni, uzbuđeni, gladni, prestrašeni kad nešto žele ili kada im nešto ne odgovara. Lajanjem komuniciraju međusobno, ali isto tako lajanjem čuvaju svoj dom, nagoveštavajući da dolazi stranac koji možda nije poželjan.
Tipovi laveža
Učestali tipovi lajanja pasa su: upozoravajući lavež (laje kako bi vas upozorio da je video ili čuo nešto neuobičajeno), odbrambeni lavež (laje kako bi nešto čega se boji ili mu se ne sviđa oterao), lavež pažnje, nervozni lavež (kada je zbunjen, frustriran ili pod stresom) i lavež iz dosade (da bi zabavio sam sebe).
Lajanje nije uvek agresija
Psima je lajanje važan način širenja informacija. To je način na koji će vaš pas oterati drugog psa s kojim ne želi da dođe u kontakt ili upozoriti vlasnika ako se približava neko nepoznat. Oni će lajanjem pozdraviti onoga kome se raduju, a ima i lajanja koje se smatraju ekvivalentom smehu.
Ponekad je uzrok dosada
Jedan od najčešćih razloga zašto psi laju jeste dosada. Imaju previše energije, pa iz čiste frustracije počnu da laju. U takvim slučajevima bi trebalo da povećate dnevnu aktivnost. Produžite šetnje, igrajte se, dajte psu neku interaktivnu igračku kada dođe u stan, pa da može i samostalno da se zabavlja, učite ga raznim novim trikovima, što će ga takođe mentalno umoriti. Nakon svega toga, on će se odmarati, te neće imati potrebu za lajanjem.
Ukoliko laje iz straha, potrebno je otkriti čega se pas boji. Ako su to zvukovi koji dolaze izvan kuće, probajte svaki put kada čuje takav zvuk da mu date poslasticu. S vremenom će povezati te zvukove s poslasticom i oni će mu od negativnih postati pozitivni. Takođe, možete mu ostaviti upaljen radio ili televizor kako bi manje čuo zvukove okoline pa će i manje lajati.
Nagradite tišinu
Ako nikako ne možete da otkrijete zašto vaš najbolji prijatelj toliko laje, možete lajanje pretvoriti u zabavan trik. Naučite ga da laje na vašu komandu i isto tako naučite ga da prestane da laje na vašu drugu reč. Kada pas zalaje a da mu to niste rekli, kažite mu da prestane da laje i nagradite tišinu.
Nikada ne odgovarajte vikom
Jedno od najvažnijih pravila jeste to da vlasnik ne odgovara na lajanje psa vikanjem ili davanjem nekog drugog oblika pažnje. Često psi koje vlasnici grde kada laju počinju još više da laju, te se iz pseće perspektive to pretvara u razgovor između vlasnika i psa.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)