KAKO SU POLITIČARI MANIPULISALI RELIGIJOM KROZ ISTORIJU Judaizam kao temelj hrišćanstva i islama, da li se prošlost ponavlja?
Početak 21. veka doneo je mnoge promene, a jedan od ključnih trenutaka bio je napad 11. septembra, koji je ponovo oživeo stari sukob između hrišćanstva i islama.
Obema religijama je zajedničko monoteističko verovanje, koje je prethodno razvijeno u judaizmu.
Hrišćanstvo je nastalo iz jevrejske tradicije, dok su uticaji Mojsijevih sledbenika bili značajni u formiranju islama.
Nastale na Bliskom istoku, u regiji koja je u to vreme bila periferija velikih civilizacija poput Rimskog carstva i Persije.
Religija je često bila povezana s politikom, a otpor prema istoj bio je prepreka protiv samih osvajača. Hrišćanstvo se u početku susretalo s velikim izazovima u širenju, dok je islam već od samog početka imao veću slobodu delovanja.
Nakon Muhamedove smrti, islam se brzo širio prema zapadu, a hrišćanstvo je, s druge strane, pružilo snažno suprostavljanje.
Početak 8. veka donosi borbe između hrišćanske Evrope i muslimanskog sveta, a ključni trenutak bio je poraz muslimana u bici kod Poatjea 732. godine, čime je zaustavljen napredak islama u Evropu.
Jedan od najvažnijih trenutaka u sukobu između ove dve vere bili su krstaški ratovi, koji su imali veliki uticaj na oblikovanje međureligijskih odnosa.
Krstaški ratovi, naročito Dečji krstaški rat, pokazali su koliko su verovanja bila iskrivljena i manipulisana za političke ciljeve.
Nakon propasti Vizantije i osmanskog osvajanja Balkana, islam je nastavio širenje, dok je zapadna Evropa bila angažovana u unutrašnjim ratovima.
Početkom 19. veka, Evropa je stekla dominaciju, a mnoge muslimanske zemlje postale su kolonije. No, tokom 20. veka, uspon islamske političke snage, poput revolucije u Iranu, izazvao je nove napetosti.
Danas, sukobi između zapadnog sveta i islamskih zemalja nastavljaju kroz političke, vojne i ekonomske interese, posebno zbog nafte.
Važno je zapamtiti da Biblija i Kuran dele mnoge zajedničke elemente, uključujući verovanje u istog Boga, moralne vrednosti i univerzalne poruke ljubavi i suživota.
Razlike koje su stvorene kroz istoriju, često su političke prirode i služe interesima moćnih pojedinaca.
Bendžamin Franklin je jednom rekao da svaka religija veruje da je ona nosilac istine, dok su svi drugi u zabludi.
To je suština mnogih sukoba kroz istoriju.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)