novogodišnja jelka
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Mnogo pre hrišćanstva, biljke i drveće koje su ostajale zelene tokom cele godine imale su posebno značenje u zimskim mesecima.

Baš kao što ljudi danas ukrašavaju svoje domove za praznike, drevni narodi su kačili zimzelene grane iznad vrata i prozora. U mnogim kulturama smatralo se da ove grane štite od zlih duhova, bolesti i drugih nesreća.

Mnogi drevni narodi verovali su da je sunce božanstvo, a da zima nastaje zato što sunce slabi i postaje bolesno. Solsticij, koji označava najkraći dan u godini, slavili su kao trenutak kada sunce počinje da se oporavlja. Zimzelene grane su ih podsećale na život koji će se vratiti s jačanjem sunca i dolaskom leta.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Stari Egipćani su obožavali boga Ra, a tokom solsticija, kada su verovali da se on oporavlja, ukrašavali su domove zelenim palmama kao simbolom pobede života nad smrću. Stari Rimljani su solsticij obeležavali gozbom u čast boga Saturna, kada su kuće ukrašavali zimzelenim granama u znak nade za plodnu sledeću godinu.

Na severu Evrope, druidski sveštenici su ukrašavali svoje hramove granama zimzelenog drveća, koje su smatrali simbolom večnog života. Vikinzi su verovali da zimzelene biljke pripadaju bogu sunca Balderu i da imaju posebnu moć.

Kićenje jelke danas se smatra ostatkom tih drevnih običaja, vezanih za prirodu i njeno obožavanje. Zimzeleno drvo simbolizuje vezu između neba i zemlje, sa korenima u zemlji i granama koje se pružaju ka nebu.

Kako je počela savremena tradicija?

Tradicija kićenja jelke kakvu danas poznajemo potiče iz Nemačke u 16. veku, kada su hrišćani unosili ukrašeno drveće u svoje domove. Neki su pravili božićne piramide od drveta koje su ukrašavali zimzelenim granama i svećama.

Postoji priča da je Martin Luter, protestantski reformator, prvi ukrasio jelku svećama. Prema legendi, jedne zimske večeri vraćao se kući i, inspirisan svetlucanjem zvezda među granama drveća, odlučio da to prenese svojoj porodici. U dnevnu sobu je postavio jelku na koju je stavio upaljene sveće, stvarajući magičnu atmosferu.

Ovaj običaj se brzo proširio svetom. Danas ukrašene jelke krase domove, ulice, trgove i poslovne prostore, postajući univerzalni simbol praznične radosti i nade.

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading