KAKO UŽIVATI U PRAZNIČNIM JELIMA BEZ PREJEDANJA Uvek birajte manju porciju, a ako budete još gladni, možete se vratiti po još, saveti kako da olakšate sebi
Praznici su vreme kada se okupljamo sa porodicom i prijateljima, slavimo, uživamo u brojnim slanim jelima, ali i raznovrsnim poslasticama, a neretko i u alkoholnim pićima. Međutim, sve to može biti izazovno za našu probavu i zdravlje. Prejedanje može dovesti do osećaja težine, nadutosti, a dugoročno i do problema sa težinom. Srećom, postoje saveti koji vam mogu pomoći da uživate u prazničnoj hrani, ali da ipak ostanete umereni.
Najvažniji korak je planiranje unapred. Ako znate da ćete na porodičnom okupljanju uživati u bogatim obrocima, pokušajte dan ranije da jedete laganije obroke poput voća, povrća i proteina kako biste izbegli preterivanje za prazničnom trpezom.
Povrće je odlično za početak obroka jer je niskokalorično, bogato vlaknima i dugo vas drži sitim. Ako povrće jedete pre glavnog jela, možete smanjiti unos kalorija i imati manju potrebu za masnim i kaloričnim jelima.
Važno je i da jedete polako i sa pažnjom. Ovo vam omogućava da na vreme osetite kada ste siti, jer vaš mozak ima dovoljno vremena da obradi signal da je želudac pun. Usmerite pažnju na ukus hrane, razgovarajte sa ukućanima i uzimajte manje zalogaje. Ako ponovo poželite da napunite tanjir, primenite trik, sačekajte 20 minuta pre nego što ponovo uzmete hranu. Možda ćete shvatiti da niste ni gladni.
Pijenje dovoljno vode je ključ. Iako često posegnemo za alkoholom ili gaziranim napicima, nemojte zaboraviti da je voda najbolji izbor. Dovoljna hidratacija pomoći će vam da se osećate siti, sprečiće dehidrataciju i smanjiti želju za dodatnim porcijama hrane. Osim toga, voda pomaže varenju i sprečava nadutost.
Iako su praznična jela često bogata kalorijama, možete napraviti male promene kako biste obroke učinili zdravijim. Umesto teških soseva, koristite maslinovo ulje, bilje ili začine za poboljšanje ukusa. Pržena jela možete zameniti pečenim jelima koja su lakša za varenje.
Alkohol može dodati veliki broj kalorija i smanjiti vašu sposobnost da prepoznate da ste siti. Ako uživate u čaši vina ili šampanjca, pokušajte da ograničite njihov unos i da uz to pijete vodu ili mineralnu vodu. To će vam pomoći da ostanete umereni, ali i hidrirani.
Pauze između obroka takođe mogu pomoći. Tokom praznika je najlakše da se prejedemo, jer stalno imamo dostupnu hranu i grickalice. Ako osećate da ste već siti, napravite pauzu. Ustanite od stola, prošetajte, porazgovarajte i to će vam pomoći da se opustite i sprečite unos hrane iz dosade ili navike.
Nemojte se obavezivati da pojedete ceo obrok. Uvek birajte manju porciju, a ako budete još gladni, možete se vratiti po još. Ovo će vam omogućiti da uživate u svim jelima bez prejedanja.
Jedan od načina da sprečite prejedanje je i održavanje fizičke aktivnosti tokom prazničnih dana. Možete se posvetiti kratkoj šetnji, jogi ili nekoj drugoj aktivnosti nakon obroka. To će ubrzati vaš metabolizam i smanjiti želju za unosom dodatnih kalorija.
Praznici su vreme uživanja, a povremeno prejedanje se dešava. Nemojte sebe kriviti zbog toga. Umesto toga, fokusirajte se na balans i umerenost. Ako ste uživali u obroku, ne brinite – samo se potrudite da naredni dan donesete bolje odluke.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)