ISTORIJSKI ZNAČAJ KINESKOG ZIDA Od odbrambene građevine do svetskog blaga, zanimljivosti o kultnom čudu!
Kineski zid je jedno od najimpozantnijih građevinskih dostignuća u istoriji, s bogatom i fascinantnom istorijom koja se prostire kroz više od 2.000 godina.
Zid je izgrađen kao odbrambeni bedem protiv napada nomadskih plemena, a tokom vekova postao simbol snage, izdržljivosti i kulturnog nasleđa Kine.
Prosečan broj posetilaca, brojni mitovi i neverovatna arhitektonska rešenja čine ga izuzetnim i globalno prepoznatim spomenikom.
Dug oko 21.196 kilometara, zid prolazi kroz planine, doline i pustinje severne Kine, a najpoznatiji deo kod Badalinga, izgrađen tokom dinastije Ming, najbolje je očuvan i najposjećeniji.
Iako popularno verovanje tvrdi da je zid vidljiv iz svemira, to nije tačno, potrebna je teleskopska oprema za posmatranje. Zid je izgrađen tokom više od 2000 godina, koristeći materijale kao što su kamen, cigle, bambus, i nabijena zemlja, dok je oko 300.000 vojnika i dva miliona radnika učestvovalo u njegovoj izgradnji.
Nije bio samo zaštita od napada, već i simbol organizacije i efikasnosti.
Stražarske kule postavljene svakih 500 do 1.000 metara služile su za komunikaciju pomoću dimnih signala, dok su vojnici na njemu pratili napade neprijatelja.
Kineski zid je služio kao granica koja je štitila civilizaciju od nomadskih plemena sa severa, a dinastije Qin, Han i Ming dale su najviše doprinosa njegovoj izgradnji.
Dalek je put Kineskog zida kroz istoriju, kroz vremenske nepogode i ljudske aktivnosti koje su ga oštetile, ali on i dalje predstavlja najduži vojni spomenik na svetu. 1987. godine, zbog svoje kulturne vrednosti, uvršten je na Uneskovu listu svetske kulturne baštine.
Sa prosečnom visinom od 7-8 metara, i pojedinim delovima koji dostižu visinu od 14 metara, Kineski zid ostaje jedan od najvažnijih simboličkih i arhitektonskih čuda ljudske istorije.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)