padaung
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Na granici između Tajlanda i Burme živi pleme Padaung, poznato po svojoj vekovnoj tradiciji koja simbolizuje lepotu i pripadnost.

Žene ovog plemena, poznate kao "žene žirafe", ukrašavaju svoje vratove bakarnim prstenjem koje nose od detinjstva.

Devojčice iz sela Nai Soi već sa pet godina počinju da nose prvi prsten. Kako rastu, prstenje im se postepeno dodaje, a do desete godine ukupna težina može doseći jedan kilogram. 

Vremenom se broj prstenova povećava, sve dok ne dostigne maksimalnih 25 krugova, što kod odraslih žena može težiti i do šest kilograma.

Ova tradicija, iako bolna, predstavlja ponos i pripadnost plemenu.

Dugi vrat, koji je zapravo iluzija, jer prstenje gura ramena nadole, smatra se simbolom uzvišene lepote. Stariji članovi plemena objašnjavaju da ovakva deformacija nije slučajna već namerno stvorena kako bi se očuvala tradicija.

Legenda kaže da je običaj nošenja prstenova nastao kao zaštita od tigrova, dok druga priča tvrdi da su prstenovi privilegija devojčica rođenih u sredu za vreme punog meseca.

padaung

Foto: Shutterstock

 

Pored mitološkog značenja, bakarni kolutovi su imali i praktičnu svrhu, pomagali su u razlikovanju žena iz različitih plemena tokom sukoba s drugim grupama.

Danas tradicija "žena žirafa" donosi plemenu značajne prihode.

Turisti iz celog sveta dolaze kako bi videli i fotografisali ove žene, plaćajući za to priliku. Svaka odrasla žena sa prstenovima dobija mesečno 30 evra i 30 kilograma pirinča, dok roditelji devojčica sa prstenovima dobijaju dodatnih 15 evra i 20 kilograma pirinča. Ova praksa olakšava život plemenu, koje se ranije oslanjalo isključivo na poljoprivredu i stočarstvo.

Iako su žene te koje zarađuju za porodicu, muškarci su odgovorni za domaćinstvo i brigu o deci.

Danas su Padaunzi prijateljski raspoloženi prema posetiocima i rado dele priče o svojoj tradiciji, koja ostaje ključni deo njihovog identiteta. 

BONUS VIDEO:

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)