Spomenik kralju ujedinitelju
Foto AP

Njena izgradnja počela je 1885. godine, a radovi su završeni 1935. godine: međutim, već 1911. godine spomenik je zvanično svečano otvoren i otvoren za javnost, povodom proslave 50. godišnjice ujedinjenja Italije . Sa arhitektonske tačke gledišta, zamišljen je kao moderan forum , agora na tri nivoa povezana stepenicama i na čijem je vrhu trijem koji karakteriše kolonada .

Ima veliku reprezentativnu vrednost, budući da je arhitektonski i umetnički usredsređen na Risorgimento , složeni proces nacionalnog jedinstva i oslobađanja od strane dominacije koji je sproveden pod vladavinom Vitorija Emanuela Drugog Savojskog , kome je spomenik posvećen: iz tog razloga Vitorijano se smatra jednim od najvažnijih italijanskih simbola. Vittoriano sadrži Altare della Patria, Oltar otadžbine, a zatim, od 1921. godine, i kapelu Neznanog junaka. Pošto se ovaj element doživljava kao amblematski centar zgrade, ceo spomenik se često naziva Altare della Patria.

Od svog inauguracije bio je centar važnih državnih proslava i ceremonija, čime je naglašena njegova uloga simbola nacionalnog identiteta. Najvažnije proslave koje se održavaju u Vitorijanu održavaju se svake godine povodom godišnjice oslobođenja Italije (25. april), Dana Republike Italije (2. juna) i Dana nacionalnog jedinstva i oružanih snaga (4. novembar), tokom kojeg predsednik Republike Italije i najviši državni organi odaju počast kapeli Neznanog junaka polaganjem

Posle smrti Vitorija Emanuela Savojskog , koja se dogodila 9. januara 1878. godine, bilo je mnogo inicijativa za podizanje trajnog spomenika u čast prvog kralja ujedinjene Italije , arhitekte procesa ujedinjenja i oslobađanja od strane dominacije. Iz tog razloga, Vitorio Emanuele je u istoriografiji označen kao jedan od četiri „oca otadžbine“ zajedno sa Kavurom , za svoj politički i diplomatski rad, Garibaldijem , za njegove vojne akcije, i Macinijem, čija je misao prosvetlila um i postupke italijanskih patriota.

Projekat Vitorijano inspirisan je velikim helenističkim svetištima , kao što su Zevsov oltar u Pergamu i svetilište Fortune Primigenia u Palestrini . Vitorijano je zamišljen kao ogroman i moderan forum otvoren za građane, smešten na svojevrsnom uzdignutom trgu u istorijskom centru Rima, organizovan kao agora na tri nivoa povezana stepenicama, sa upadljivim prostorima rezervisanim za šetnju posetioci.

Na njegovom vrhuse nalazi veličanstveni portik koji karakteriše duga kolonada i dve impozantne propileje , jedna posvećena jedinstvu otadžbine a druga slobodi građana, pojmovima koji su metaforički povezani, kao što je već pomenuto, za lik Vitorija Emanuela Savojskog.

Monumentalni kompleks je svečano otvoren pred ogromnom masom 4. juna 1911. godine, povodom događaja vezanih za nacionalnu izložbu tokom proslave 50. godišnjice ujedinjenja Italije, a otvorio ga je tadašnji kralj Vitorio Emanuele Treći. Ceremoniji su prisustvovale i kraljica Elena , kraljica majka Margarita Savojska i preostali deo kraljevske porodice, uključujući Mariju Piju od Savoje , ćerku Vitorija Emanuela Drugog.

Vitorijano se nalazi na Kapitolinskom brdu, u simboličnom centru starog Rima, i povezan je sa modernim Rimom zahvaljujući ulicama koje se šire od Trga Venecija.  Monumentalni kompleks Vitorijana visok je 70 metara (81 metar uključujući krunske kvadrige dve propileje ), širok 135 metara, dubok 130 metara, zauzima površinu od 17.550 kvadratnih metara. Ulazno stepenište je široko 41 i dugačko 34 metra, terasa na kojoj se nalazi Altare della Patria široka je 66 metara . Maksimalna dubina podzemlja Vittoriano dostiže 17 metara ispod nivoa ulice. Kolonadu čine stubovi visine 15 metara, a dužina trijema je 72 metra. Od juna 2007. na terasu kvadrigasa moguće je ići liftom: do ove terase, koja je najviša u spomeniku, može se doći i preko 196 stepenica.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading