POGLED KOJI PROGONI SVET Teška sudbina devojčice sa naslovnice, njena slika ispisala istoriju, ali je zato ona užasno propatila
Profimedia

Šarbat Gula, koja je već odavno odrasla, još uvek je svetu poznata kao "avganistanska devojčica". Godine 1985, samo godinu dana nakon što je njen prodorni smaragdni pogled ovekovečio ratni fotograf Stiv Mekjuri (Steve McCurry), postala je međunarodni simbol vihora rata i podeljenog Avganistana. Gde je i šta danas radi 50-godišnja Avganistanka?

Jednog dana, kad je Šarbat imala 12. godina, u izbeglički kamp u Pakistanu je došao fotograf Stiv MekKuri. 'Opalio' je tog dana stotine fotografija, ali samo jedna mu je bila bitna.

Ona na kojoj Šarbat, ili kako je postala kasnije poznata "Afganistanska devojčica" gleda direktno u objektiv fotoaparata. Fotografija je nastala 1984. godine, da bi u junu 1985. završila na naslovnici National Geographica. MekKuri nije znao identitet devojčice.

POGLED KOJI PROGONI SVET Teška sudbina devojčice sa naslovnice, njena slika ispisala istoriju, ali je zato ona užasno propatila

Profimedia

 

Bila je jedna od njih nekoliko koje su tog dana pohađale nastavu u improvizovanoj 'šator-školi'. Njoj se činjenica da je neki muškarac, a pogotovo stranac, fotografiše, nimalo nije svidela. Pleme Paštuna, kojem pripada, ne odobrava takve stvari.

Gula se u početku nije htela sastati sa muškarcem koji joj je donio svetsku slavu, za koju nije ni znala. Smatrala je taj poduhvat vrlo neprimerenim, kao muslimanka i Paštunka, pokazivati svoje lice pred muškarcima koji joj nisu članovi rodbine.

 

 

- Nije mi svidelo što me je fotografisao. Nisam znala da je slika obišla svet. U početku sam bila ljuta, ali su mi kasnije rekli da je ta fotografija pomogla brojnim izbeglicama pa sam onda bila srećna - rekla je za vreme susreta tad 30-godišnja Gula.

- Vreme i poteškoće izbrisale su njenu mladost. Koža joj izgleda kao životinjska .Sve se na njoj promenilo. Zapravo, jedna stvar nije. Oči još uvek blistaju - rekao je nakon susreta MekKuri.

Ekipa National Geographica je iz zahvalnosti platila troškove lečenja jednog člana njene porodice pa su i pristali da plate troškove hodočašća u Meku za celu njenu porodicu. Sigurnost je našla u Pakistanu. Od 13 godine bila je u dogovorenom braku sa Rahmatom Gulom. Rodila je petoro dece, od čega je jedno preminulo ubrzo nakon porođaja. Bez muža je ostala 2012. godine. Preminuo je od hepatitisa C.

Živela je mirnim i povučenim životom u Pakistanu sve do 2014. godine kad je uhvaćena i zatvorena zbog lažirane dozvole. Nakon odsluženja zatvorske kazne u trajanju od 15 dana, odlučili su je, uprkos brojnim apelima međunarodne zajednice, deportovati u Avganistan. Iako se na početku bojala povratka, tadašnja avfganistanska Vlada je njoj i njenoj deci dala stan na korištenje pa im je plaćala 700 dolara mesečno za troškove.

Ali ni u Afganistanu nije uspela da pronađe svoj mir. Talibani su 2021. godine stigli na vlast i iz straha za život, Gula je odlučila da pobegne. Primljena je u Italiju i dodeljen joj je status izbeglice. Od prošle godine zna se tek "da se nalazi na sigurnom i da će joj se pomoći sa integracijom u italijansko društvo".

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading