OVAKO NEŠTO SE NE PAMTI U EVROPI Italijani rekli DOSTA, neće više da kupuju špagete
EPA

Italijanima je prekipelo! Nakon što su cene testenine, najpopularnije namirnice u italijanskoj kuhinji, vrtoglavo skočile, dvostruko više od stope inflacije, jedno udruženje potrošača pozvalo je na jednonedeljni štrajk počevši od 22. juna nakon što je vlada održala krizni sastanak u Rimu prošlog meseca i odlučila da neće intervenisati, piše AP.

"Štrajkom želimo da vidimo da li će oni spustiti cene, ako niko ne bude kupovao testeninu. Cena testenine je potpuno nesrazmerna troškovima proizvodnje", rekao je Furio Truci, predsednik udruženja "Assoutenti". Cene hrane su porasle u Evropi naglo više nego u drugim ekonomskim silama, od SAD do Japana.

Cene su visoke uprkos padu troškova proizvodnje sa rekordnih nivoa, uključujući i pšenicu od čijeg brašna se prave testenine. Prodavnice i dobavljači su optuženi za "pohlepnu inflaciju", ali ekonomisti kažu da je maloprodajni profit stabilan i da problem leži u višim troškovima proizvodnje hrane.

Neke vlade su, pod pritiskom, ograničile cene osnovnih namirnica ili sklopile dogovore sa prodavnicama kako bi smanjile troškove, potez koji je popularan u javnosti, ali zapravo može da pogorša cene hrane. Kupci kao što je Noe Borei, 26-godišnjakinja koja kupuje namirnice u supermarketu u Parizu, kažu da bi prihvatili ograničenja cena nekih namirnica kako bi pomogli radnicima i studentima sa niskim primanjima. Odlučila je da kupuje manje mesa i ide u prodavnice sa povoljnijim cenama.

"Neminovna je činjenica da su svi proizvodi koji se kupuju poskupeli za 20 odsto, bilo da je u pitanju puter ili bobičasto voće. Više ne kupujem višnje jer koštaju 15 evra po kilogramu", rekla je ona. Francuska vlada je postigla tromesečni dogovor sa trgovačkim lancima kako bi oni snizili cene stotine osnovnih i drugih namirnica, a očekuje se da će ugovor biti produžen do leta. Britanija, gde je inflacija dostigla najviši nivo u poslednjih 45 godina, razmatra sličan potez.

Zemlje poput Hrvatske i Mađarske, koje imaju najveću inflaciju cena hrane u EU, ograničile su cene nekih proizvoda poput jestivog ulja, nekih komada svinjskog mesa, pšeničnog brašna i mleka. Italijanska vlada tvrdi da će pojačati praćenje cena bližom saradnjom sa 20 regiona u zemlji, ali neće uvoditi nikakva ograničenja.

Španija je izbegla kontrolu cena, ali je ukinula sav porez na dodatu vrednost na osnovne proizvode i smanjila poreze na ulje i testeninu na 5%. Cene hrane i bezalkoholnih pića su zapravo pale u Evropi, sa 17,5% u evrozoni koju čini 20 zemalja u martu na još uvek bolnih 15% u aprilu. Ali ekonomisti kažu da će proći mnogo meseci pre nego što se cene u prodavnicama stabilizuju.

Poređenja radi, cene hrane u SAD porasle su za 7,7% u aprilu u odnosu na godinu ranije, 8,2% u Japanu i 9,1% u Kanadi. U Velikoj Britaniji neverovatnih 19%. Očekuje se da će Evropska centralna banka ponovo podići kamatne stope kako bi obuzdala inflaciju, dok se od američke centralne banke očekuje da neće.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading