Najveća turistička atrakcija Toronta
Kanadska nacionalna železnička kompanija finansirala je izgradnju Si-En tornja. Posetioci mogu videti Toronto iz tornja na dve razdaljine: na nadmorskoj visini od 330 metara i na visini od 447 metara. Kada je završeno s izgradnjom, to je bila najviša zgrada na svetu i najviši toranj na svetu. To više nije nakon izgradnje Burdž Halife, Kantonskog tornja i Tokijskog nebeskog drveta. Još uvek je najviša zgrada na zapadnoj hemisferi i jedan od najpoznatijih znamenitosti i simbola Toronta i Kanade uopšte.
Istorija
Kanadska nacionalna železnička kompanija došla je na ideju 1968. godine da se izgradi veliki televizijski i radio toranj za šire područje Toronta.
Si-En toranj deo je centra Metro, najvećeg razvojnog projekta u Torontu. Želja je bila da se izdigne toranj 300 metara iznad najviših zgrada u gradu, jer je toranj sagrađen u samom centru grada, gde su bile najviše zgrade. Toliko je visok, da se može videti s udaljenosti od trideset kilometara.
Izgradnja je počela kopanjem temelja 6. februara 1973. godine. Oko 56.000 tona materijala uklonjeno je do dubine od 15 metara. Za temelj se koristilo 7.000 tona betona i 450 tona armature. Na celom projektu radilo je 1.537 radnika, koji su koristili 40.500 kubnih metara betona. Vrh antene podignut je uz pomoć helikoptera. Cena izgradnje iznosila je tadašnjih 75 miliona dolara (danas 350 miliona dolara). Toranj je otvoren 26. juna 1976, pre nego što se planiralo. Do sredine devedesetih godina postao je jedna od glavnih turističkih atrakcija u gradu.
Detalji
Toranj je trinaest metara viši od Ostankinskog televizijskog tornja u Moskvi i gotovo dvostruko viši od Ajfelove kule. Ako vetar duva brzinom od 200 kilometara na sat, vrh tornja se smanji za 1,05 metara, a iz restorana na vrhu tornja sa staklenim podovima vidi se ceo grad. Troškovi izgradnje od oko 278 miliona dolara otplaćeni su za petnaest godina. Visina ove kule je ekvivalentna zgradi od 147 spratova.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)