bazen
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

 Česte su iritacije očiju, uključujući konjunktivitis i oštećenje rožnjače, sa simptomima poput crvenila, suzenja i mutnog vida. Iritacije mogu izazvati i supstance kao što su sapun, šampon i ulje za sunčanje koje se mešaju u vodi.

Infekcije digestivnog sistema, uzrokovane bakterijama i virusima kao što su rotavirus, adenovirus, salmonela, šigela, hepatitis A, enterovirus i E. coli, mogu se širiti gutanjem vode iz bazena.

Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu, povraćanje i dijareju.

Infekcije urinarnog trakta i genitalnih organa su takođe česte, sa simptomima poput peckanja tokom mokrenja, čestog mokrenja, svraba, iscetka i crvenila genitalnog područja.

Bakterijske i gljivične infekcije kože, kose i noktiju mogu se preneti u bazenu, kao i infekcije spoljašnjeg ušnog kanala, koje se manifestuju jakim bolom, iscjetkom, svrabom i oslabljenim sluhom.

Sinuzitis, sa simptomima začepljenog nosa i glavobolje, može se takođe pojaviti.

Respiratorne infekcije kod dece

Foto: Shutterstock

 

 

Za zaštitu od ovih infekcija preporučuje se kupanje u bazenima gde se voda redovno dezinfikuje.

Ne ulazite u bazen sa temperaturom ili dijarejom, izbegavajte ulazak u bazen sa obućom koja se nosi napolju, i dezinfikujte stopala pre ulaska.

Tuširajte se pre i nakon plivanja, koristite naočare za plivanje i maske za zaštitu očiju, skinite kontaktna sočiva, i koristite čepice za uši. Očistite ogrebotine i posekotine sapunom i vodom nakon plivanja.

Nemojte gutati vodu iz bazena, i menjajte mokar kupaći kostim kako biste sprečili gljivične infekcije.

BONUS VIDEO 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading