LOTO GENIJE Kako je Stefan 14 puta nadmudrio sistem i postao milioner
Foto: Printscreen/Foto: printscreen/tvprva

Teške ekonomske prilike zadesile su i rumunskog ekonomistu Stefana Mandela tokom 60-ih godina prošlog veka. On je video izlaz iz svojih problema u pokušaju da dobije na lutriji, ali nije želeo da se oslanja isključivo na sreću.

Mandel je počeo da proučava Fibonačijevu teoriju verovatnoće i nakon godina istraživanja razvio je "algoritam za izbor brojeva" zasnovan na metodologiji poznatoj kao kombinatorna kondenzacija.

Hvalio se da njegova metoda može da predvidi pet od šest dobitnih brojeva, smanjujući broj mogućih dobitnih kombinacija sa miliona na hiljade.

Sa grupom prijatelja, Mandel je kupio veliki broj tiketa i iskoristio sve moguće kombinacije. I uspeo je - dobio je na lutriji.

LOTO GENIJE Kako je Stefan 14 puta nadmudrio sistem i postao milioner

Foto: Printscreen/instagram

 

 

Nakon pokrivanja osnovnih troškova, imao je dovoljno novca da napusti Rumuniju i započne novi život u Australiji sa suprugom i dvoje dece. Ipak, tu se Mandelova priča tek zahuktala.

Tokom svog boravka u Australiji, Mandel je nastavio da razvija svoju teoriju i shvatio je da je cena kupovine tiketa za sve moguće kombinacije u nekim izvlačenjima bila znatno manja od visine džekpota.

Na primer, ako su brojevi išli od 1 do 40, postojalo je 3.838.380 mogućih kombinacija brojeva.

Kada bi džekpot bio 10 miliona dolara, a cena tiketa 1 dolar, Mandel bi i dalje mogao da ostvari znatan profit.

Tako je Mandel razvio ideju "loto sindikata", tražeći i pronalazeći investitore koji bi mu pomogli u kupovini svih mogućih kombinacija brojeva. Izumeo je i automatizovani sistem, umesto ručnog popunjavanja listića, koristivši računar za sve kombinacije brojeva.

"Loto sindikat" je osvojio ukupno 12 džekpotova i stotine hiljada manjih nagrada širom Australije i Ujedinjenog Kraljevstva.

Međutim, zarada nije uvek bila dovoljna, a Australijanci su promenili pravila igre nakon što su shvatili Mandelovu strategiju, zabranivši štampane listiće i kupovinu velikog broja njih.

Mandel je imao spreman "Plan B"

Odlučio je da fokus prebaci na lutriju u SAD-u, koja je imala džekpot mnogo veći od broja mogućih kombinacija.

Lutrija države Virginia bila je idealna za njegovu strategiju, sa brojevima od 1 do 44, što je značajno smanjilo broj mogućih kombinacija u odnosu na druge igre.

Osnovao je zvaničnu kompaniju "Pacific Financial Resources" i razvio Loto fond. U februaru 1992. godine, Lutrija Virginije je ponudila džekpot od 27 miliona dolara.

Već tada, Mandel je imao tim od 16 zaposlenih u skladištu u Melburnu, koji su štampali sedam miliona listića tokom tri meseca i slali ih poštom u SAD.

"Sindikat" je ponovo trijumfovao, osvojivši džekpot i skoro milion dolara u sekundarnim nagradama.

Iako Mandelova metoda nije bila protivzakonita, izazvala je sumnju i dovela do četvorogodišnje pravne bitke. Istraživali su ga i CIA i FBI, ali nisu uspeli da mu dokažu bilo kakvo kršenje zakona.

Međutim, Mandel nije uspeo da ostvari bogatstvo za svoje investitore kako je obećao. Na kraju, optužen za prevaru investitora, proveo je 20 meseci u zatvoru u Izraelu, a 1995. godine je bankrotirao.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading