kalendar
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Korisnici društvenih mreža primetili su nesvakidašnje neslaganje u kalendarima svojih mobilnih telefona.

Naime, ako pređete na 1582, primetićete da nakon 4. oktobra, umesto 5. oktobra, sledi 15. oktobar. Takođe, možete videti da sredinom tog meseca nedostaje deset dana.

Ne, nije greška na uređaju, tih 10 dana nije ni postojalo, piše IFLScience.

Naime, 1582. godine ljudi su otišli na spavanje 4. a probudili se 15. oktobra, a da bismo razumeli zašto, treba da se vratimo u 16. vek, kada je došlo do velike promene u načinu na koji organizujemo dane, nedelje, mesece i godine.

Katolička crkva je usvojila gregorijanski kalendar u oktobru 1582. Pre toga je većina Evrope koristila julijanski kalendar, koji je uveo Julije Cezar 45. pre Hrista.

Veoma je sličan gregorijanskom kalendaru. Oba su solarni kalendari sa 12 meseci svaki od 28 do 31 dan. Oni takođe imaju ukupno 365 dana u većini godina, sa prestupnim danom koji se dodaje februaru u određenim godinama.

Koja je razlika?

Glavna razlika leži u tome kada nastupa prestupna godina. Po julijanskom kalendaru svake četiri godine dodaje se dan kalendarskoj godini, a po gregorijanskom isto se radi, osim ako je godina deljiva sa 100, a nije deljiva sa 400, dalje objašnjava IFLScience.

Zvuči kao veoma mala razlika, ali to je bila velika stvar za Katoličku crkvu jer je uticala na vreme Uskrsa. Sa Nikejskog sabora 325. n. e., navodi se da Vaskrs treba slaviti prve nedelje posle prvog punog meseca posle prolećne ravnodnevice 21. marta.

Međutim, kako su vekovi prolazili, prolećna ravnodnevica se udaljila od ovog datuma. Ovaj efekat se akumulirao sve do 16. veka kada je prolećna ravnodnevica pala 11. marta, poremećujući vreme Uskrsa.

Da bi rešio ovu krizu, papa Grigorije XIII uveo je gregorijanski kalendar. Da bi se novi kalendar uskladio sa kretanjem Sunca, 10 dana je jednostavno izostavljeno iz kalendara, a oktobar je izabran kao mesec iz kojeg će ovi dani biti uklonjeni jer nije bio u suprotnosti ni sa jednim važnim događajem u hrišćanskom kalendaru.

Posle praznika svetog Franje Asiškog 4. oktobra, došlo je do prelaska na gregorijanski kalendar i odmah je skočio na 15. oktobar.

Iz tog razloga, većina kalendara mobilnih telefona skače sa 4. na 15. oktobar 1582. (ako idu ovako daleko u prošlost).

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading