KO ZNA ŠTA JE OVO? Plod koji svake jeseni zbunjuje građane - a veoma je koristan
Maklura je drvo koje bi teško primetili da nije njegovog karakterističnog ploda, koji ima egzotičan izgled i podseća na moždane vijuge. Zbog toga je dobilo različita imena: drvo mozak, konjska jabuka, Adamova jabuka i zmijsko mleko.
Ovo je listopadno drvo koje pripada porodici dudova. Njegovi plodovi i drugi delovi biljke koriste se u narodnoj, ali i savremenoj medicini. Maklura je vrlo izdržljiva, a smatra se da je izuzetno kvalitetna za izradu lukova i gitara, prenosi Agroinfo.rs.
Drvo maklure vrlo je otporno na nepovoljne uslove sredine. Zimi može da podnese temperature i do minus 27 stepeni. Brzo raste, ali ne podnosi sjenovita ili polusjenovita mesta. Njegov korenov sistem je izuzetno snažan; u Americi su pronađeni primerci čiji je koren išao i do osam metara u dubinu. Poznavaoci tvrde da je drvo maklure dvostruko tvrđe od hrastovine, a osim što je odlično za loženje, posebno je cenjeno za izradu lukova, čak i boljih od tise. Istorijski podaci govore da su ga za izradu lukova koristili pripadnici indijanskog plemena Osage.
Na svakom stablu maklure mogu se naći cvetovi samo jednog pola (muški ili ženski), zbog čega je za stvaranje karakterističnih plodova neophodno da u blizini budu stabla oba pola.
Maklura cveta u junu i julu, a plodove donosi u oktobru. Iako plodovi nisu jestivi, ulje koje oni sadrže koristi se u proizvodnji kozmetičkih preparata i tinktura. Takođe, supstance koje sadrži koriste se za suzbijanje gljivičnih oboljenja u baštama, kao i za borbu protiv raznih štetočina koje izbegavaju tlo na kojem raste maklura.
Maklura se često koristi kao živa ograda, kako u urbanim, tako i u ruralnim sredinama. Brzo raste i lako se širi, pa je pogodna za mesta koja se retko održavaju. Takođe, često se sadi u dolinama reka i na zemljištu koje je podložno eroziji, piše Agroklub.rs. Zbog svog gustog rasta, maklura je odlična zaštita od vetra, zbog čega je u Americi sadili u vetrozaštitnim pojasevima. Kao živa ograda, dobro podnosi orezivanje, sušu, zagađenja, gljivične bolesti i napade štetočina.
Maklura ima specifičan miris koji odbija mnoge štetočine i glodare. Sok iz plodova može se koristiti za pripremu rastvora u istom odnosu sa vodom, koji se koristi za prevenciju gljivičnih oboljenja na biljkama u baštama.
Na kraju sezone ostaje veliki broj zanimljivih zelenih plodova, koje neki nazivaju "majmunska lopta". Zanimljivo je da neki naučni izvori tvrde da su mamuti nekada koristili ove plodove kao izvor hrane.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)