Bojler
Foto: Printscreen/printsrkin/jutjub

Od početka grejne sezone u Beogradu zabeleženo je više od 540 požara, u kojima je sedam osoba poginulo, dok je 19 povređeno. Najčešći uzroci požara su neočišćeni dimnjaci, neispravno korišćenje peći na drva i ugalj, kao i ostavljanje grejalica bez nadzora. Takođe, neispravni bojleri mogu biti jedan od uzroka požara.

Iako su eksplozije bojlera retke, kada se dogode, mogu izazvati veliku štetu, pa i tragedije. Poslednja eksplozija dogodila se u Novom Sadu, što je još jedan podsetnik da obratimo pažnju na ispravnost naših bojlera. Nastavnik iz "ETŠ Stari grad", Igor Trifunović, objašnjava da problem poput onog koji je nastao nedavno mogu izazvati neispravni termostati.

"Bojler obično ima tri nivoa zaštite. Prvi je regulacioni termostat, koji podešavamo kako bismo odredili temperaturu vode. Drugi je zaštitni termostat, koji interveniše ako regulacioni termostat ne funkcioniše pravilno – na primer, ako se 'zalepi'. Ako ni tada ne dođe do reakcije, postoji i treći nivo zaštite – sigurnosni ventil", objašnjava Trifunović.

Upozorenja za korisnike bojlera

Majstori ističu da ih građani najčešće zovu kada bojler potpuno prestane da radi. Međutim, i zvučni signali poput šuštanja ili pucketanja, kao i automatsko isključivanje bojlera, mogu biti znakovi da nešto nije u redu.

„Važno je pratiti rad termostata i temperaturu vode, kao i signalizaciju o isključenju. To su osnovni znaci koji upućuju na moguće kvarove. Ipak, mnogi ljudi ne borave u stanu dok je bojler uključen, a upravo tada mogu nastati problemi“, kaže majstor Mladen Aluloski.

U jednom stambenom kompleksu u Čačku ove godine dogodila se neobična situacija – nekoliko bojlera istovremeno je eksplodiralo. Uzrok su bila zapaljena električna brojila. Trifunović dodaje da je u nekim slučajevima dolazilo do situacija gde je došla topla voda na mestima gde je trebalo da bude hladna, što može dovesti do ozbiljnih problema, pa i eksplozija.

„Bitno je obratiti pažnju na pravilno postavljanje sistema i povezivanje bojlera. Ako se nešto ne postavi ispravno, to može izazvati opasne posledice“, naglašava Trifunović.

Bezbednost i pravilno korišćenje bojlera

Jedno od čestih upozorenja koje svi električari i majstori ističu jeste da se ne treba kupati dok je bojler uključen. Iako se ovo često ne shvata ozbiljno, upravo je uključen bojler najčešći uzrok nesreća. Majstor Aluloski upozorava: „Kada se bojler uključi dok se kupate, može doći do problema sa grejačem. Ako grejač u tom trenutku probije, može doći do strujnog udara dok ste u vodi.“

Za bezbedno korišćenje bojlera, majstori savetuju da se bojler isključi tokom kupanja. Takođe, preporučuju redovno proveravanje stanja bojlera i čišćenje grejača od kamenca barem jednom godišnje. Ako niste sigurni kako da obavite ovu proceduru, bolje je da pozovete stručnjaka, koji će sigurno i pravilno očistiti grejač i ponovo ga postaviti na mesto.

Pravilno održavanje i pažnja prema ispravnosti bojlera mogu značajno smanjiti rizik od nesreća i povećati bezbednost u vašem domu.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading