NUKLEARKE ISPALJUJEMO PRVI Bajden prekršio predizborno obećanje zbog rata u Ukrajini
Dok ruske snage nastavljaju akciju u Ukrajini, Bajden je pod pritiskom saveznika iz NATO-a da ne odustane od prava na upotrebu nuklearnog oružja za odvraćanje od konvencionalnih napada.
Od Hladnog rata, američka politika je dozvoljavala upotrebu nuklearnog oružja u prvom udaru pod 'ekstremnim okolnostima', kao što je odgovor na invaziju konvencionalnih snaga, ili hemijski ili biološki napadi.
Ali u toku kampanje, Bajden je obećao da će preći na doktrinu „jedine svrhe“, koja tvrdi da će SAD koristiti nuklearno oružje samo da odgovore na nuklearni napad druge zemlje.
Umesto toga, Bajdenova nedavna izjava ponovo potvrđuje da je nuklearno odvraćanje „osnovna uloga“ nuklearnog arsenala, a ne „jedina svrha“, rekli su američki zvaničnici za "Volstrit Žurnal".
Iako se razlika u formulacijama može činiti neznatnom, Bajdenova predložena doktrina 'jedine svrhe' izazvala je strah među saveznicima od Evrope do Japana, koji su se plašili da će promena držanja ohrabriti protivnike.
Imajući u vidu najnovije poteze Vladimira Putina protiv Ukrajine, saveznici iz NATO-a su se posebno plašili da bi promena politike ohrabrila Rusiju da pokrene nove konvencionalne napade ili upotrebi hemijsko oružje, znajući da nuklearni odgovor SAD ne dolazi u obzir.
Rusija trenutno ima najveći nuklearni arsenal na svetu sa 6.257 bojevih glava u poređenju sa američkih 5.550, prema Asocijaciji za kontrolu naoružanja.
Umesto doktrine 'jedine svrhe', novi doktrina upotrebe nuklearnih snaga kaže da bi SAD koristile nuklearno oružje samo u 'ekstremnim okolnostima', što je slično stavovima i Obamine i Trampove admninistracije.
Jedan insajder je rekao da je Bajden odlučio da odustane od svog zaveta „jedine svrhe“ posebno nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
„Ne želite da izgledate slabo. Bilo je na predsednikovom stolu i čekalo njegovu odluku, a onda se dogodila Ukrajina, rekao je za Dejli telegraf ekspert za kontrolu naoružanja koji se konsultovao sa zvaničnicima Bajdenove nuklearne politike.
Zvaničnici su za "Volstrit Žurnal" rekli da se očekuje da će pregled administracije dovesti do rezova u dva nuklearna sistema koja je prihvatila Trampova administracija.
Ako se Kongres složi, to bi značilo otkazivanje programa za razvoj nuklearne krstareće rakete koja se lansira sa mora i povlačenje termonuklearne bombe B83.
Međutim, nova doktrina podržava opsežnu modernizaciju nuklearne trijade SAD : balističke rakete na kopnu, rakete na podmornicama i bombarderi, za koju se predviđa da će koštati preko milijardu dolara.
Najnovije vesti iz Ukrajine čitajte u našem blogu uživo OVDE.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (3)
brus
26.03.2022 11:50
Ameri samo to i znaju.
Perica
26.03.2022 11:59
Vi ispalite prvi i prvi se vratite u kameno doba. U svemu prvi.
Aca
26.03.2022 18:42
Kad bi on smeo a mozda i moze jer ce za par nedelja da zameni olbrajtovu iste su fele