ALBANCI ČAMCIMA MASOVNO BEŽE U VELIKU BRITANIJU Edi Rama uputio besan komentar; Britanci ih ne vole zbog mafije
On je za "Bi-Bi-Si" rekao da bi komentari ministarke unutrašnjih poslova Suele Brejverman o tome kako se vrši invazija na Veliku Britaniju mogli da podstaknu ksenofobiju.
Rama je rekao da je Britanija bila uzor u integraciji manjina, ali da sada postaje "kao ludnica".
Albance prati loš glas zbog mafije koja je, kako poslednjih godina prenose britanski mediji, preuzela kontrolu kokaina, ali to ipak ne bi trebalo da stigmatizuje celokupnu albansku zajednicu u UK.
Prema zvaničnim podacima Oksfordske opservatorije za migracije, u poređenju sa zemljama u EU broj migranata koji dolaze u UK je „relativno podnošljiv", prenosi Gardijan.
Čak sedamnaest zemalja EU prošle godine je primilo veći broj zahteva za azil po stanovniku nego što je to bio slučaj u Velikoj Britaniji. Na tzv. malim čamcima (gumenjacima) do sada je Engleski kanal prešlo oko 40.000 migranata, a među njima i 12.000 Albanaca, koje je šefica britanske policije posebno apostrofirala.
"Eksponencijalni porast broja albanskih migranata"
To su i zvanični podaci britanskog ministarstva unutrašnjih poslova. Zbog „eksponencijalnog porasta broja albanskih migranata" (u 2020. bilo ih je 50, a u 2022. dosad - 12.000) u britanskoj policiji veruju da su kriminalne albanske bande stekle uporište na severu Francuske, preneo je Bi-Bi-Si.
U poslednjem izveštaju Nacionalne agencije za kriminal navodi se, a prenosi Bi-Bi-Si, da su ove bande upletene u trgovinu ljudima ali i da kontrolišu britansko tržište kokaina vredno pet milijardi funti.
Brejverman - koja je u ponedeljak rekla da se južna Engleska suočava sa "invazijom" migranata - takođe je optužila "mnoge" Albance da "zloupotrebljavaju naše moderne zakone o ropstvu".
Broj Albanaca koji prelaze čamcima Lamanš je drastično porastao u poslednjim mesecima iako, u izjavi Ministarstva unutrašnjih poslova, Britanija Albaniju smatra bezbednom zemljom.
Prošle nedelje je poslanicima rečeno da je ove godine 12.000 Albanaca stiglo u Veliku Britaniju nakon što su prešli Lamanš, u poređenju sa svega 50 Albanaca 2020. godine. Od toga, 10.000 su bili muškarci - što predstavlja 1% odrasle muške populacije Albanije.
Albanci sada predstavljaju najveću grupu onih koji malim čamcima prelaze Lamanš.
Rama o britanskoj politici
U intervjuu za BBC Njuznajt, Rama je rekao da je komentar ministarke Brejverman o „invaziji“ „lud“ i da je za njega bilo nemoguće da ne reaguje.
- Ne radi se o jednoj osobi. Radi se o klimi koja je stvorena, radi se o pronalaženju žrtvenih jaraca i okrivljavanju drugih. Ne radi se o Albancima, ilegalcima ili gangsterima, već o promašenoj politici o granicama i o kriminalu – rekao je Rama.
On je izrazio razočaranje britanskom politikom.
- Ovakav jezik nije politika, nije program, nije vizija. (To) nije ništa drugo do podsticanje ksenofobije i ciljanje, izdvajanje zajednice. Divim se svemu što Britanija predstavlja. Ali zaista sam zgrožen ovakvom politikom koja je na kraju osuđena na propast – rekao je.
Rama je ranije tvitovao da Velika Britanija „diskriminiše“ Albance da bi odvratila pažnju od „neuspeha politike“.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)