knez
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Evropski gradovi su već godinama u vrhu liste najpristojnijih mesta u celom svetu, mada Australija i Azija „prete“ da nas svrgnu sa prestola. Ipak, izgleda da neće to skoro uspeti, jer se ulaganja i poboljšanja dešavaju i na starom kontinentu.

grafikon

Foto: Printskrin

 

Prema poslednjem indeksu koji je objavio „Ekonomist“, Beč je zadržao svoje mesto najprikladnijeg grada na svetu, sa 98,4 od mogućih 100 poena. Kopenhagen, Cirih i Ženeva su drugoplasirani, odnosno dele drugo mesto. Budimpešta, Prag i Bratislava imali su najviše ocene u istočnoj Evropi.

Kako su napisali u čuvenom listu, pojedini gradovi su tokom 2022. godine umnogome razvili i umnogome podigli životni standard i to u prvom redu zahvaljujući zdravstvenoj nezi. Na ovoj listi Beograd je na četvrtom mestu jer je ostvario sjajan rezultat od +4,6 odsto indeksa promene nabolje.

Najviše se, kažu, poboljšao Bukurešt, zatim Bratislava, Varšava, a onda Štutgart i Beograd.

Stokholm, Atina i Kijev nazadovali

Međutim, u nekoliko slučajeva evropski gradovi su postali lošiji za život. Rezultati stabilnosti, koji prate kriminal i građanske nemire, pogoršali su se u nekim gradovima. Prošlogodišnji neredi u Stokholmu, izazvani planovima ekstremno desničarske grupe da spali kopije Kurana, pomogli su da se glavni grad Švedske pomeri za 22 mesta na listi eiu-a, što je drugi najveći pad na svetu. Ocene stabilnosti su takođe pale u Atini, koja je doživela građanske nemire i štrajkove. Zbog nestabilnosti u vidu rata koji protiv Ukrajine vodi Rusija ne iznenađuje što je Kijev ostao na dnu evropske rang-liste.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading