jetra
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

(Piše: Sanja Bojanović)

Bolest masne jetre, uz kardiovaskularne i neke maligne bolesti, jedna je od najčešćih oboljenja u Srbiji. Profesorka doktorka Radmila Ješić Vukićević, gastroenterolog i hepatolog, istakla je da uzroke ove bolesti, metode lečenja i mogućnosti prevencije korigujemo kroz ishranu i zdrave navike.

- Jetra je jedan od najzaposlenijih organa u našem organizmu i drugi po veličini. Znači organ koji zaista obavlja brojne funkcije, preko 500 funkcija, tako da ih je teško sve nabrojati, ali u svakom slučaju, što se tiče metabolizma svih ovih namirnica i svega što prolazi kroz organizam, ona to kontroliše, detoksikuje, izlučujemo. Tako da ona zaista predstavlja centralu metabolizma i čišćenja organizma - kaže Radmila.

Uprkos ključnoj metaboličkoj ulozi jetre, masna jetra je proglašena pandemijom 21. veka, ali još nije dovoljno prepoznata i razmatrana, ističe doktorka Radmila.

jetra

Foto: Shutterstock

 

- U poslednje vreme, masna jetra je došla u fazu pandemije i baš pre nego što je počeo kovid. Ona je proglašena za pandemiju 21. veka, ali nekako se to malo pomerilo dalje, nije se toliko još uzela u razmatranje i nije baš dobro shvaćena. Masna jetra može da bude alkoholnog porekla, međutim postoji i ona alkoholna jetra gde pacijenti ne uzimaju alkohol ili uzimaju sasvim male količine, recimo žene 20g dnevno, muškarci do 30 g, ali zato postoje drugi faktori. Statistike kažu da je najčešći uzrok nastanka masne jetre danas gojaznost. Naravno, tu deluju i neki drugi faktori, uzimanje lekova, poremećaj masti, šećera, ali takođe i neki genetski faktori - navodi doktorka.

Doktorka Ješić Vukićević napominje da masnu jetru mogu imati i mršave osobe, a simptoma gotovo da nema.

Nema leka ako dođe do ciroze!

Doktorka napominje da treba voditi računa o svojim unutrašnjim organima, kao i voditi računa da ne dođe do termalne faze bolesti.

- Napredna faza bolesti gde je jetra značajno oštećena i veliki deo zamenjen ožiljnim tkivom, što ozbiljno ometa njenu funkciju. Težak zamor, žutica, otečen stomak (ascites), promene u mentalnom funkcionalisanju (hepatička encefalopatija). U ovoj fazi lečenje je ograničeno i fokusira se na usporavanje napredovanja bolesti i upravljanje komplikacijama. Nema specifičnog leka za cirozu, pa može biti potrebna transplantacija jetre kod teških slučajeva - kaže dr Ješić Vukičević.

- Masnu jetru mogu da imaju čak i mršave osobe. Znači oko 80 posto gojaznih ima masnu jetru, ali zato imamo onih 20 posto koji su mršavi, a mogu da imaju masnu jetru. Na žalost, simptoma u početku takoreći i nema. Na udaru je veliki broj mladih ljudi. Znači to je potpuno asimptomatska bolest, nema nekih znakova bolesti, nema bolova. Vrlo retko da neko oseti nešto kao nelagodnost, ali to je takoreći zanemarljivo. Kada vidimo na sistematskom da neko ima masnu jetru, mi prvo pitamo ljude da li piju - ističe Radmila.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Lečenje masne jetre počinje postavljanjem tačne dijagnoze, uključujući mogućnost biopsije jetre za potvrdu.

-Terapija obuhvata suplemente iz biljaka poput gospine trave, bokvice i silimarina, kao i vitamine C, D i E koji pomažu regeneraciji jetre. Ključna je pravilna ishrana, posebno mediteranska dijeta koja isključuje proste masti, puter, mast, margarin, pavlaku i zapršku, te preferira kuvano ili dinstano meso, integralne žitarice, povrće i poštanske sireve. Gojaznost se mora kontrolisati kroz zdrav način života i ishranu - savetuje doktorka Radmila Ješić Vukičević, gastroenterolog i hepatolog za "Prva" TV.

BONUS VIDEO 

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)