Beograđani uznemireni: Ne brinite OVO nije korona!
Kijavica, kašalj, grebanje u grlu, crvenilo oko očiju... sve su ovo simptomi na koje su se danas žalili Beograđani. Mnogi su zabrinuti da to možda nije korona, ali u 90 odsto slučajeva ovi simptomi ukazali su na alergijsku reakciju na polen.
Tokom proleća, najaktuelniji je polen drveća poput bresta, jasena, javora, čempresa, topole i breze, pa se osobe koje pate od alergija već uveliko muče sa simptomima koji užasno iscrpljuju.
"Kod polenske reakcije, pored kijavice, curenja iz nosa i kašlja, javlja se crvenilo oko očiju, svrab i suze. U mesecima kada sve cveta, rekacije na polen su uobičajena pojava, a sa prestankom cvetanja, pomenuti simptomi prestaju. Cvetanje biljaka pospešuje kijanje, a kako najviše biljaka ima pored reka, tamo je povećana i koncentracija polena", kaže dr Dragan Miljković, spec. opšte medicine i dodaje da iako ovi simptomi podsećaju na prehladu, nije reč o njoj, već o alergiji.
Kako da sprečite alergiju?
Doktor objašnjava da samu alergiju ne možemo da sprečimo, ali možemo da je ublažimo.
"Ujutru se česće javljaju alergijske reakcije, zato što je tada koncentracija polena najveća", kaže dr Miljković i savetuje da u jutarnjim časovima izbegavate da provetaravate stan ili kuću u kojoj živite.
On savetuje da se izbegavaju duži boravci u prirodi, posebno kada je suvo, toplo i vetrovito vreme. Takođe, savetuje da se nakon boravka u prirodi istuširamo i operemo odeću, jer ćemo time sprečiti raznošenje polena po stanu.
"Imuni sistem, greškom, polen prepoznaje kao strano telo koje ugrožava organizam, pa proizvodi antitela – supstance koje identifikuju i napadaju bakterije, viruse i druge organizme, izazivače bolesti. Antitela napadaju alergene, što dovodi do oslobađanja histamina u krvi. Histamin izaziva curenje nosa, svrab nosa i očiju, ali i druge simptome alergije. A lekovima poput antihistaminika, možemo da ublažimo ove reakcije", objašnjava dr Miljković.
Zašto se kod nekih razvija alergija na polen, a kod drugih ne?
Zašto određene osobe u kontaktu sa alergenom razvijaju imuni odgovor, a druge ne, još uvek nije poznato. Verovatno se zbog genetskih faktora alergije češće javljaju u istoj porodici. Tegobe počinju još u detinjstvu ili mlađem uzrastu, a simptomi postaju blaži s godinama. Procenjuje se da oko 20 odsto ljudi u Evropi i Severnoj Americi ima neki oblik alergije na polen.
Kako razlikovati alergiju od obične prehlade?
Pre svega, treba reći da je prehlada akutna, dok je alergija hronična.
"Pored istih simptoma koji se javljaju, kod prehlade se javlja i temperatura, koja može da traje više dana", ističe dr Miljković.
Snažnije prehlade izazivaju bol u mišićima, blagu drhtavicu i groznicu, dok alergije ne daju ovakve simptome. Kod alergija je sluz koja se nalazi u nosu i grlu vodenasta i prozirna, dok je kod prehlada obično gusta i žuto-zelene boje.
Alergija na polen remeti svakodnevne aktivnosti, jer simptomi kao što su zapušen nos ili iritacija u grlu i očima svakako nisu prijatni. A izbeći polen i druge alergene nije lako.
Ali, izbegavanjem faktora rizika, uzimanjem odgovarajućih lekova, pravilnom ishranom i dobrom pripremom možete značajno da poboljšate svoj kvalitet života i da spremno dočekate predstojeće prolećne dane.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)