Dr Đerlek objasnio detalje oko vakcinisanja najmlađih: Prvo dati deci koja boluju od hroničnih bolesti
Mališani su na redu da budu pelcovani protiv koronavirusa. Srbija odobrila vakcinisanje dece od 12 do 15 godina Fajzerovom vakcinom, a Kina je čak odobrila upotrebu "Sinofarmove" vakcne i za starije od tri godine.
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) razmatala je juče dokumentaciju kompanije "Fajzer Biontek", koja je zatražila dozvolu za primenu cepiva i na deci starosti od 12 do 15 godina. To odobrenje Fajzerova vakcina dobila je i od EMA (Evropske agencije za lekove) i od FDA (Američke agencije za hranu i lekove). Za sada je ALIMS odbrio Fajzerovu vakcinu za starije od 16 godina.
Dr Mirsad Đerlek, državni sekretar Ministarstva zdravlja rekao je da će se Fajzerova vakcine, posle odobrenja ALIMS, prvo preporučiti deci koja boluju od hroničnih bolesti.
"ALIMS je jedna od najrigoroznijih agencija u svetu po pitanju dozvole, a njena komisija je sastavljena od izuzetno kvalitetnih stručnjaka koji su se usavršavali širom sveta. Po odobrenju ALIMS očekujemo preporuku Nacionalnog tela za imunizaciju Srbije (NITAG), gde takođe imamo vrsne stručnjake. Posle NITAG sledi Republička stručna komisija iz oblasti pedijatrije, koje je veoma kompetentna, i zatim Institut Batut", objasnio je Đerlek i dodao da će roditelji odlučivati o vakcinisanju svoje dece uz konsultacije pedijatra.
A "Sinofarmova" vakcina, ista ona koju su primili brojni građani Srbije, a koju je razvio Pekinški institut za biološke proizvode, dobila je odobrenje za upotrebu u Kini kod dece starije od tri godine, saopštio je glavni stručnjak u Kineskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti Šao Jiming.
Dr Đerlek na pitanje da li će i Srbija odobriti "Sinofarm" za decu od tri godine pa naviše, kaže da će o tome odlučuju nadležne institucije, ali tek kad sam proizvođač zatraži odobrenje.
"Uvek čekamo da nam proizvođač prvi donese dokumentaciju i zatraži dozvolu za upotrebu. Sinofarm to od ALIMS nije tražio. A i ne znam da li će uopšte da dođe do bilateralnih razgovora na tu temu. Treba voditi računa i da li je još preuranjeno da se o tome kod nas razgovara. Polako idemo redom. Najpre smo odobrili Fajzera da starije od 16 godina, pa se sad očekuje i za decu od 12 do 15 godina. Svakako ostavljamo struci da kaže svoje mišljenje, tu pre svega mislim na Republičku stručnu komisiju iz oblasti pedijatrije", objasnio je Đerlek.
On je naveo da je u populaciji od 18 do 30 godina svega 16 odsto vakcinisanih.
"Zato imam deset predloga kako bi mladi mogli da se stimulišu da prime vakcinu, a što bi nam pomogli da dođemo do kolektivnog imuniteta. Ovo su samo moji predlozi, a o tome da li će i kako mladi biti stimulisani trebalo bi da odluči Krizni štab", kaže dr Đerlek.
On je naveo primere novčane ili stimulacije slobodnim danima za radnike, podela vaučera za odmore, popuste na odeću i obuću, stipendije, udžbenike, podelu besplatnih uređaja, i dozvolu prisustvovanja koncertima i utakmicama samo za vakcinisane.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)