SVAKA DESETA ZGRADA RIZIČNA Zemljotresi u Srbiji pokrenuli pitanje bezbednosti
EPA/ymphotos

Zemljotresi koji su juče pogodili Kragujevac govore da je seizmička aktivnost u Šumadiji podignuta na viši nivo ‒ upozorila je seizmolog Slavica Radovanović.

Ovo je pokrenulo pitanje stabilnosti i bezbednosti stambenih i poslovnih objekata, kuća, mostova… Novi objekti su projektovani da izdrže potrese do šest stepeni po Rihterovoj skali, ali u Srbiji ima oko 1,3 miliona starih objekata koji moraju da se rekonstruišu, kao i mnogo divljih građevina, nadzidanih zgrada, bez neophodnih proračuna.

OBAVEZAN NADZOR OBJEKATA

‒ Zbog toga bi od jačeg potresa moglo da se sruši od pet do deset odsto objekata u našoj zemlji ‒ naglašava Radovanovićeva. Ona je upozorila da treba biti primenjen i nadzor objekata, odnosno da se rade analize kako bi se ti objekti ponašali prilikom jačih zemljotresa.

‒ Zamislite šta bi se desilo u oblakoderima u Beogradu bez nadzora ‒ objasnila je ona.

Zemljotres u Kragujevcu je izgledao kao da je eksplodiralo 1.000 tona dinamita!

Goran Rodić, iz Građevinske direkcije, ističe da su posle zemljotresa u Kraljevu doneti propisi za izgradnju zgrada koji uključuju seizmološku proveru.

‒ Novi objekti su rađeni i otporni su na devet stepeni intenziteta, to jest šest stepeni Rihterove skale. Problem je divlja gradnja… Posebno ona u Beogradu. Pitanje je da li su građeni po propisima. Ne daj bože da se desi neki jači zemljotres, pitanje je šta bi bilo. To je najveća opasnost… – ističe Rodić.

NOVI BEOGRAD SIGURAN

On je istakao da su zgrade na Novom Beogradu dosta sigurne, ali navodi da je pitanje koliko one koje su rađene pre propisa mogu da izdrže potres.

Rodić smatra da treba da se obavi opširna inspekcija kako bi se proverili objekti, posebno mostovi i navodi da je pitanje kako se održavaju.

‒ U Srbiji ima 4.000 mostova, koji mora da se održavaju. Iako je, na primer, Most na Adi nov, on već treba da se proverava i popravlja. Na Gazeli su izvođeni radovi, a Pančevački most će biti zamenjen novim. Svakako da je neophodna opreznost do tada ‒ objasnio je on.

OČEKUJU SE NOVI POTRESI

Zabrinuta je i Slavica Radovanović, koja kaže da je zemljotres kod Kragujevca vrlo problematičan, te da se očekuju novi potresi.

‒ Tamo je poslednji zemljotres bio 1949. godine, solidne jačine, bilo je i štete. Taj rased zapravo povezuje Svilajnac i deo Velike Morave. Videćemo šta će biti. Sada taj prostor mora posebno da se prati, da se vidi šta se aktiviralo, a šta se nije aktiviralo. I jedno i drugo može da ukazuje na to gde je mesto gde se sprema taj veliki zemljotres ‒ objašnjava seizmolog. Šumadija u poslednja dva dana nije mirovala, a verovatno da će doći i do novih zemljotresa.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading